Lov na světlo

Vše o sbírání hmyzu... metody, tipy a rady
Odpovědět
Hali+

Re: Lov na světlo

Příspěvek od Hali+ » 14 zář 2020, 07:07

Tři dny, kdy by ještě mohlo něco zajímavého přiletět... Jen se vhodná doba se změnou západu Slunce trošku posouvá.
Pce.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz

bozapetr

Příspěvek od bozapetr » 15 zář 2020, 21:45

vcera i dnes jsem na balkone v byte ( olomouc, 4. patro ) zasvitil uz od soumraku ... litaji jen ,,mali,, brouci, hodne pidi drabciku, atomarie a pod ... nic noveho pro mne z balkonu ... a po 22 hodine uz neprileti nic noveho, tak balim . litaji tu pak srsni, vosy a ochladi se ... ale je to zkusenost a diky za to ...

Hali+

Příspěvek od Hali+ » 16 zář 2020, 06:12

Taky to zkouším, teda především kolegovi kvůli drabčíkům. A v PO večer se mi poprvé v životě stalo, že za celý večer nedoletěl jediný brouk! :O Klešťanky, diptera a nějaké můrky. Ale asi to také bylo mizerným místem svícení, přestože teplota ušla. Každopádně je tu teď všude hrozné sucho.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz

Aesculap

Příspěvek od Aesculap » 16 zář 2020, 22:30

Také jsem se těšil, že to zkusím...asi letos naposledy. Údolí Ohře, asi 50 m od řeky, cca od 20:30 do 23:30 a jak píše Hali, bylo to podobné. Jediný brouk přiletěl na UV okolo 22:30 a to 1 ex Nicrophorus sp. (nejsíš vespillo, ale ještě jsem neporovnával..). Jinak chrostíci a malí motýlci. To by člověk neřekl, jak může hrobařík potěšit :P
Apido-Dharma™

borůvka 2

Příspěvek od borůvka 2 » 18 zář 2020, 09:56

Zkusil jsem také svítit od 20:00 do 23:00, sice bylo teplo kolem 20°C a bezvětří, ale výsledek za moc nestál. Přiletělo několik Cercyonů, 1 Halyzia sedecimguttata, 1 Tenebrio molitor, Harmonia axyridis conspicua 1 ex. ( černá tečka ve velké červené skvrně ), H.a. succinea 3 ex., dvě kněžice a ve 22.30 1 Nicrophorus investigator. Bylo i málo komárů a malých mušek. Zkoušel jsem ale jen obyčejnou čirou žárovku 200 W, což asi dost negativně ovlivnilo.

marion

Příspěvek od marion » 18 zář 2020, 10:11

zkoušel jsem taky 15. a 16.09., první den na plachtě Atomaria asi lewisi, Cercyon laminatus a Harmonia axyridis v lapači to bylo bohatší Acrotrichis, Nicrophorus, Cynaeus, Uloma, Bradycellus verbasci, Trechus quadristriatus, ale vše jednotlivě a protože se mi nechtě chodit k plachtě, tak jsem další den použil dva lapače s tím, že jeden jsem (dle tvé inspirace) vytáhl na kmeni vrby asi do 5 metrů a bylo to takové obdobné, jen jednotlivě, takže včera vpodvečer u nás docela foukalo, tak jsem to zabalil.

Nicméně přes zimu (pokud nezapomenu a bude stále chuť) chci vyrobit náletové "windows trap" z UV světlem a trychtýřem, takové kompaktní těleso a to vytáhnout do větších výšek. Dospěl jsem k tomu, tak, že jsem ořezával přerostlou vrbu a zjistil že už v těch 5 metrech jsem na střechama domů v okolí (bydlíme v kopci) s otevřeným výhledem na les a louku a hlavně nad pouličním osvětlením, tak jsem zvědav co to udělá.

Vindobon

Příspěvek od Vindobon » 21 zář 2020, 10:45

marion píše:
18 zář 2020, 10:11
Nicméně přes zimu (...) chci vyrobit náletové "windows trap"
V zimě, asi tak od listopadu do února, létá m.j. Phloiophilus edwardsi, asi ale spíš ve dne než v noci. Jestli ale necháš nárazové pasti viset i přes den, třeba nějaký přiletí. :-)
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at

Hali+

Příspěvek od Hali+ » 21 zář 2020, 10:52

Tzn. že zbývající část roku fakt nelétá...?

Vindobon

Příspěvek od Vindobon » 21 zář 2020, 12:02

Tak přesně to nevím, může to být o procentech, ale mám-li plácnout, tak si vymyslím číslo, že 95 % všech imág ve sbírkách bylo chyceno v zimě a v létě imága vůbec nebo téměř vůbec nejsou, ani pod kůrou ani nikde jinde, prostě ten brouk má takovou bionomii, že má zimní imágo. Dá se sklepávat z odumřelých borových větví na stromě, porostlých nějakou houbou, na jejíž jméno si teď nevzpomenu*. Byl ale chytán i v korunách starých dubů (v zimě, do nárazových pastí), není omezen pouze na borovice.

*) Dohledal jsem, že se udávají houby Peniophora quercina, Peniophora pini a Phlebia radiata. Zdroje: www.kerbtier.de a Vávra et Stejskal 2018: FRC 442, Staphylinidae, Anamorphidae, Laemophloeidae, Phloiophilidae.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at

Aesculap

Příspěvek od Aesculap » 22 zář 2020, 20:30

Tohle mne zaujalo, takže jsem objevil potvrzení výskytu v ČR. Jsou tam i jmenovány zmíněné houby: http://www.elateridae.com/elateridarium ... p?idcl=279
Apido-Dharma™

Odpovědět

Zpět na „Sběr hmyzu /Insect collecting/“