Určení brouků.

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
Odpovědět
Uživatelský avatar
knecri
Příspěvky: 12
Registrován: 25 črc 2016, 09:52

Určení brouků.

Příspěvek od knecri »

Pomohl by mi někdo s určením těchto brouků? Zřejmě nějaký druh listohloda, ale jaký? Foceno v Mor. krasu na rozhraní louka-les.
DSCF8442 listohlod2.jpg
A ten druhý černý netuším vůbec, veliký je cca 2-3 mm, přiblížit mi to více už nešlo, na louce u Tišnova.
DSCF90552.jpg
Moc děkuji za info.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Určení brouků.

Příspěvek od Hali+ »

Ten druhý "brouk" je "ploštice".
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
knecri
Příspěvky: 12
Registrován: 25 črc 2016, 09:52

Re: Určení brouků.

Příspěvek od knecri »

Díky, ale to mi stále vůbec nepomohlo v určení ani jednoho z nich.
Takže naprosto zbytečný komentář.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Určení brouků.

Příspěvek od Hali+ »

No já to myslel tak, že ploštici to chtělo dát spíš do adresářů kam chodí lidi zabývající se plošticemi. Předpokládám, že nebudou hledat ploštici (nějaká hrabulka?) v tématu "Určení brouků"...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
knecri
Příspěvky: 12
Registrován: 25 črc 2016, 09:52

Re: Určení brouků.

Příspěvek od knecri »

Ach tak, no nechám to zatím zde a uvidíme. Třeba se někdo ozve, pokud ten druh vůbec z dané fotky lze určit.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Určení brouků.

Příspěvek od marion »

Tipnul bych Phyllobius pomaceus, Coptosoma scutellatum ?
Komentář dle mně zbytečný nebyl, možná příště bude jasnější rozdíl mezi broukem a plošticí :-)
ivo
Příspěvky: 2434
Registrován: 29 dub 2010, 17:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Určení brouků.

Příspěvek od ivo »

Taky si myslim,ze Coptosoma scutellatum.
Uživatelský avatar
knecri
Příspěvky: 12
Registrován: 25 črc 2016, 09:52

Re: Určení brouků.

Příspěvek od knecri »

ivo píše:Taky si myslim,ze Coptosoma scutellatum.
Děkuji mockrát za určení.
Tak jsem pohledal info ohledně c. scutellatum a našel jsem jednu mapku rozšíření viz zde http://portal.nature.cz/publik_syst/nd_ ... axon=21984 a podle toho na Tišnovsku nikdy nebyla pozorována, tak si říkám, jestli to není nějaká zajímavost co by stála za další bádání. Na jiné mapě je zase vidět úplně něco jiného http://arthropoda.pavouci-cz.eu/CZ%20IN ... llatum.htm

Jaké stránky byste mi doporučili používat jako nejdůvěryhodnější a nejkomplexnější zdroj pro rozšíření (ideálně s mapami rozšíření či výpisem jednotlivých lokalit)?
Používám http://www.naturabohemica.cz/ ta by byla super, kdyby doplnili více druhů, některé čeledi tam jsou zastoupeny jen velmi málo, např. mandelinkovití, drabčíkovití, atd. Případně i http://portal.nature.cz/ a biolib, ale pokud existuje nějaká komplexní, můžete se podělit.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Určení brouků.

Příspěvek od Hali+ »

Obávám se, že nic takhle komplexního neexistuje. Mapky rozšíření jednotlivých druhů je lepší přebírat z dílčích publikovaných prací, než z nerecenzovaných internetových zdrojů.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Určení brouků.

Příspěvek od marion »

Jediné důvěryhodné databaze jsou z mého pohledu ty co tady vedou kolegové třeba Vašek-tesaříky, pak údaje Elateroidních brouků kolegy Mertlíka a další publikace k jednotlivým skupinám, tyhle velké anonymní databaze beru jen jako orientační a nepovažuji je za zcela důvěryhodné. Žádná database není na 100%, takže když něco z toho čtverce není, zdaleka to neznamená, že to tam nějaký regionální sběratel nesbíral a sám neurčil.
recesívny homozygot
Příspěvky: 12
Registrován: 01 srp 2016, 08:26

Re: Určení brouků.

Příspěvek od recesívny homozygot »

Zdravím. Tiež posielam niečo, k čomu by ste sa mohli vyjadriť, prosím.
1)
http://www.uschovna.cz/sk/zasilka/KSLVYKWWJCR2LI8V-KIF/

Zostupná pravdepodobnosť podľa mňa ( Oreina caerulea, O. cacaliae, Chrysolina coerulans, Plagiosterna aenea, Linaeidea aenea?) - ten modrý chrobák.

Ten ďalší druh som zatiaľ nehľadal, ale že by O. alpestris? Oba druhy boli vyfotografované v oblasti Západných Tatier, Zuberec, Sedlo pod Osobitou, cca. 1200 - 1500 m.n.m. 14.08.2016. Lepšie fotky nemám, poprípade ak mi viete poradiť nejaký kľúč resp. znak, ktorý by som prezrel pod lupou...bol by som Vám vďačný.

2)
A ešte toto z inej oblasti, ak môžete.
http://www.uschovna.cz/sk/zasilka/KS9XY5CTGSPW6RM5-5HG/

Cetonia aurata, Carabus violaceus, Dorcus parallelipipedus, ďalej netuším zatiaľ, a tie dve druhy rodu Geotrupes, ak sa nemýlim.
Vďaka.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Určení brouků.

Příspěvek od marion »

Přátelská rada-lépe vložit rovnou fotku, já mám doma špatné připojení a určitě nic stahovat nebudu :P
Přílohy
32 (Chrysomelidae).JPG
recesívny homozygot
Příspěvky: 12
Registrován: 01 srp 2016, 08:26

Re: Určení brouků.

Příspěvek od recesívny homozygot »

No jo, jasné, skúšal som to! Ale nejak mi to nešlo, tak som to urobil cez úschovnu : )) Nezvyknem na fórach toto a tamto... Tak snáď to niekto stiahne :D
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Určení brouků.

Příspěvek od marion »

Je to jednoduché-viz příloha
Přílohy
Vložení souboru.jpg
recesívny homozygot
Příspěvky: 12
Registrován: 01 srp 2016, 08:26

Re: Určení brouků.

Příspěvek od recesívny homozygot »

Ehm, trapas, nevšimol som si. Používal som URL a funkciu [Img]. Takže ešte raz a ďakujem:
Přílohy
1) Oreina caerulea, O. cacaliae, Chrysolina coerulans, Plagiosterna aenea, Linaeidea aenea?
1) Oreina caerulea, O. cacaliae, Chrysolina coerulans, Plagiosterna aenea, Linaeidea aenea?
1) Oreina caerulea, O. cacaliae, Chrysolina coerulans, Plagiosterna aenea, Linaeidea aenea?
1) Oreina caerulea, O. cacaliae, Chrysolina coerulans, Plagiosterna aenea, Linaeidea aenea?
1) Oreina caerulea, O. cacaliae, Chrysolina coerulans, Plagiosterna aenea, Linaeidea aenea?
1) Oreina caerulea, O. cacaliae, Chrysolina coerulans, Plagiosterna aenea, Linaeidea aenea?
2) O. alpestris?
2) O. alpestris?
35 (Chrysomelidae).JPG (65.52 KiB) Zobrazeno 19056 x
2) O. alpestris?
2) O. alpestris?
36 (Chrysomelidae).JPG (40.19 KiB) Zobrazeno 19056 x
3) (Modrý krásavec je zrejme rovnaký druh ako na predošlých fotkách.) C. aurata, D. parallelipipedus, Geotrupes spp. ?
3) (Modrý krásavec je zrejme rovnaký druh ako na predošlých fotkách.) C. aurata, D. parallelipipedus, Geotrupes spp. ?
C. aurata, C. violaceus ?
C. aurata, C. violaceus ?
D. parallelipipedus, (?)
D. parallelipipedus, (?)
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“