Nováček a etika

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Nováček a etika

Příspěvek od bozapetr »

http://coleoptera.ksib.pl/search.php?l=en

je sezona...sbirej. fot nebo jen tak pozoruj a v zime bude dost casu na ..trideni..
tomasklodner
Příspěvky: 10
Registrován: 22 dub 2015, 22:07

Re: Nováček a etika

Příspěvek od tomasklodner »

supr odkaz....je mi jasne ze vse urcit na miste ani doma jen tak nedokazu, ale potreboval bych se alespon dostat do toho abych to aspon zaradil do spravne celedi. Tam by snad mely byt nejake char. rysy, ale zatim sem se niceho nedobral :-(

Mno budu studovat dal, informaci na webu je docela hodne a ja sem starej samostudent, cili holt budu muset neco nacist .-) Jen bych chtel vedet, ketre materialy mi v tomto muzou dobre pomoci.
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Nováček a etika

Příspěvek od J.P. »

Zařadit druh do příslušné čeledě, často i do rodu, se dá většinou podle obrazového atlasu (viz. třeba výše uvedený odkaz, já ale na ty fotky koukám spíš tady http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/index.htm). Kromě celkového tvaru a zbarvení je třeba se zaměřit hlavně na tvar tykadel a počty chodidlových článků na jednotlivých párech noh.
S určovacími klíči je to trochu složitější. V češtině asi neexistuje klíč, podle kterého by šlo určit všechny naše druhy. Kdysi vyšel pětidílný Klíč zvířeny ČSR, v jehož druhém díle byl i klíč našich brouků, ale byl doveden pouze do rodů a dnes je již zastaralý, taže je potřeba používat klíče pro jednotlivé čeledě. V němčině existuje několikasvazkový klíč brouků střední Evropy (Freude, Harde & Lohse). Na internetu je k dispozici postupně doplňovaný klíč, který z tohoto klíče vychází.
http://www.coleo-net.de/coleo/texte/coleoptera.htm
Další klíče použitelné k určování našich brouků vyšly hlavně v polštině, ruštině a maďarštině (ty pro mne ale použitelné nejsou :D )
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nováček a etika

Příspěvek od marion »

Třeba pěkný klíč na Erytolidy je tady :D
Přílohy
11Merkl.pdf
(467 KiB) Staženo 647 x
tomasklodner
Příspěvky: 10
Registrován: 22 dub 2015, 22:07

Re: Nováček a etika

Příspěvek od tomasklodner »

no já našel na netu ke stažení entomologickou příručku z roku 1947 od prof. Karla Kulta - Klíč k určování čeledi Carabidae ..... je to asi 200 stran a ti střevlíci sou mi zatím nejblíž tak bych si s tím mohl chvilku vystačit :nerd
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Nováček a etika

Příspěvek od marion »

S tím jsem pracoval roky, ale je to už staré, je mnoho nových druhů a jména neplatí. Lepší je Hůrka z roku 1996. Možná se dá ještě sehnat nový nebo ho možná má někdo dvakrát.
Vindobon
Příspěvky: 1540
Registrován: 31 pro 2013, 21:20
Bydliště: Co pnou se modré hory

Re: Nováček a etika

Příspěvek od Vindobon »

tomasklodner píše:...jak rikate ay smslem teto cinnosti pro mne bylo poznani a jeho sireni...
Nic ve zlém, ale jestli chceš šířit poznání, měl by sis v první řadě zvyknout psát tak, aby nebylo utrpení tvoje texty číst.

Dobře, k věci. Lítost zabít brouka znám také, ač jsem jich v průběhu let už pozabíjel hodně. Racionální úvahy sice emoce neodstraní, usnadní ale jednat proti nim. Dva příklady takových racionálních úvah:

1. Bez sbírky žádná znalost biodiverzity, bez znalosti žádná ochrana.
2. Kdyby se z pouhého jednoho procenta larviček majky vyvinuli brouci, převážili by potomci jediné majky ve dvacáté generaci hmotnost zeměkoule.
Naposledy upravil(a) Vindobon dne 28 dub 2015, 15:26, celkem upraveno 2 x.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at
tomasklodner
Příspěvky: 10
Registrován: 22 dub 2015, 22:07

Re: Nováček a etika

Příspěvek od tomasklodner »

:yes Omlouvám se za občasná chybějící písmenka v mých příspěvcích, ale když mi někdy děti doma pouští filmy z PC na TV, tak mě díky tomu semtam vynechává jak klávesnice, tak i myš. Pokusím se svoje příspěvky nejdříve přečíst, než je odešlu sem na fórum
Renda

Re: Nováček a etika

Příspěvek od Renda »

koukni po antikvariátech po tomto :
Winkler J.R., 1974: Sbíráme hmyz a zakládáme entomologickou sbírku. Státní zemědělské nakladatelství, Praha.
nebo ti to možná někdo z fóristů nabídne (já jí již kdysi vrátil do antikvariátu)
pro začátečníka určitě dobrý start...který možná vyvolá více otázek než-li odpovědí, ale určitě seženeš dobrou duši v okolí, která ti v začátcích pomůže.
Držím pěsti. Vybral jsi si krásnýho KONĚ!
:D
Uživatelský avatar
hong
Příspěvky: 980
Registrován: 30 dub 2010, 15:34

Re: Nováček a etika

Příspěvek od hong »

Tomáši, mrkni na rozhovor s Lukášem Čížkem ve zdejší kapitole "poušť a zmar české krajiny". Jsou tam odpovědi na tvé otázky.
jiri111
Příspěvky: 154
Registrován: 25 úno 2014, 16:23

Re: Nováček a etika

Příspěvek od jiri111 »

Je to naopak velmi zajímavý podnět. Sbírám (ne brouky, ale motýly, ale to je snad jedno) asi 30 let a občas to cítím úplně stejně jako autor původního příspěvku. Zejména velké kusy jsou nádherní tvorové a připadám si vždycky trochu blbě, když je mám usmrtit. Jak to řeším? Velkých a nápadných druhů sbírám míň - přece jenom u obalečů nemám už takový "blbý pocit" jako u smrcení velkého lišaje, stužkonosky, martináče. Navíc velké, nápadné, "slavné" druhy jsou dost profláklé, ví se kde žijí, není jich (druhově) moc a jejich sbírání už je spíš jen taková filatelie, plnění krabic, tak nemám pocit, že bych to s tím musel přehánět. To už je přínosnější zmapovat nějaké milimetrové minující bestie, kterým se pomalu nikdo nevěnuje :)

Je mně naprosto jasné, že člověk nemůže motýla "vychytat", snad až na úplně vzácné výjimky (např. nějaké ostrůvkové populace jasoně červenookého nebo okáče skalního), a i když už, tak prvotní příčinou snížení stavů bylo zničení stanovišť, takže vznikly ty ostrůvečky, co se stejně samy neudrží. Nemám tedy obavu a špatné svědomí z toho, že bych svým sbíráním ničil přírodu, ale mám špatný pocit ze zabíjení krásných živých tvorů.

Jestli to ale pak můžu nějak "vyvážit": poměrně často chovám a když se zadaří, tak jsou z toho kvanta dospělců a vracím je zpět do přírody, a cítím se pak líp :).
Uživatelský avatar
Štěpán
Příspěvky: 1090
Registrován: 02 kvě 2010, 01:32
Bydliště: Praha

Re: Nováček a etika

Příspěvek od Štěpán »

drabcik píše: 25 dub 2015, 21:18 ...Prostě je trochu něco jiného, když při bouřce zabije X miliónů kusů příroda nebo ho vhodím do smrtičky. Asi takhle- nevím, zda to opakuji přesně, ale kdosi řekl- smrt jedince je tragédie, smrt miliónů to je statistika.
Já vím, jak jsi to myslel, ale moudro pana Stalina vyznívá dosti cynicky.
Štěpán
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Nováček a etika

Příspěvek od míra »

Ahoj Tomáši,
tak jsem se dostal k tomuto vláknu a přeji Ti, aby Ti ta žoužel všehomíra přinesla radost a aby jsi si uměl najít pozici, kdy tuto radost můžeš absorbovat. Je Ti 35, to už je po pubertě a pokud jsi schopen v tomto věku projevit náklonnost přírodě, je to fajn.
Než odpovím na Tvou prvotní otázku svou dílčí informací, nejprve bych si dovolil poznamenat ke slovům předřečníka :

"V přírodě etika neexistuje". Pokud by to řekl bůh, pak řeknu no jo, bůh to ví nejlíp. :) Ale kdo ví kdo je bůh..že
Etika jako obří oblast ve filosofii je tak rozsáhlá a nejasná, že pokud to vezmu z pohledu jakéhokoli z autorů, ať už Emmanuel Lévinase, nebo Tomáše Akvinského, či snad i Kanta, vesměs jde i o polemiku zda-li v přídě existuje etika, končící však vždy závěrem, že již z podstaty toto člověk nemůže nikdy potvrdit, ani vyvrátit. Navíc samozřejmě byla etika svého času tak spjatá s náboženstvím, ale je nutné říci pouze křesťanstvím, takže Budhismus ve své podstatě staví na etice zvířat.

Ale k Tvé otázce řeknu svůj příběh ze své praxe.
Zabít broučka?? Neexistuje! V loňském roce jsem doma dceruškám donesl goliáška a tak jsme ho chovali v malém terárku, brali ho do ruky, nimrali se s ním. Tak nějak jsem ho v počátku viděl i na špendlíku. No goliášek sveřepě žil, cucal štávu z mandarinek, občas se prolétl bytem. Postupně začal ztrácet končetiny. Vlastně jsem ustoupil od myšlenky, že ho strčím do octanu a ukončím jeho trápení. No ale jednou ráno se goliášek skoro nehýbal, jen cukal podivně nohama. Má mrtvici, děla dceruška, načež skoro celou sobotu jsme resuscitovali goliáška. A ejhle, nějak se vzpamatoval a dva dny se hýbal, nečež už skonečnou platností zcepeněl. A tak jsem ve své prostotě nabídl dceruškám , že ho konečně mužeme dát na napínák. Háá. Ty chceš do našeho kukulínka píchnout špendlík? Ty ohavo. Ty zrůdo. Tak jsem se zastyděl.
No odpoledne jsme se vypravili do Modřanské rokle, vykopali hrobeček a kukulínka pohřbili, zapěli smuteční píseň a ...

A i to je dílčí chápání otázky citů, pocitů.. Můj táta myslivcoval, dlouhá léta. Měl z toho obrovskou radost, měl krásné trofeje. Pak jednou střelil srnu a ta než zhasla se mu podívala do očí. Pověsil flintu na řebík.

Rada na závěr pro tebe. Není nic špatného, pokud člověk má pocit, že nesmí nic zabít. Řada svatých mužů v Indii nosí šátek před ústy, aby nevdechli mouchu a nezpůsobili jí utrpení. Pro nás to je jistě podivnost nejvyššího řádu, pro ně prosté chápání světa.
My tady entomologové na foru asi vesměs nemáme problém s tím šoupnout jedince do smrtičky. Čím vzácnějšího, tím radostněji (to je také zajímavý filosofický problém :) ) Ale také jsou mezi námi rozdíly, že jeden je schopen brouka i rozšlápnout, muchomůrku rozkopnout, či strom s larvami pořezat, někdo si chytá jen jednotlivce, či je dokonce jen fotí...

Takže držím palce a quine sabe?
Uživatelský avatar
Josef Mertlik
Příspěvky: 1929
Registrován: 30 dub 2010, 07:01
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: Nováček a etika

Příspěvek od Josef Mertlik »

Zdravím a posílám ti pár entomologických zajímavostí z Moravského krasu:
SKE 363_Hamet_et.al_2012.pdf
(1.4 MiB) Staženo 581 x
S tím smrcením hmyzu se netrap, jestli nechceš dopadnout jako "slavný" slovenský sběratel Valerián Franc. Pořiď si nějakou smrtičku, do které není vidět :D
A i když pár hmyzáků usmrtíš, tak se kromě entomologických objevů můžeš těšit na to, že po tvé smrti se ty vysušené mrtvolky pravděpodobně zase rychle navrátí do přírodního procesu. Pisivky, rušníci a myšáci se už nemohou dočkat těch dobroučkých sušenek :P
Elateridae, Eucnemidae, Throscidae, Cerophytidae, Lissomidae (Eurasie)
e-mail: mertlik@elateridae.com
web: http://www.elateridae.com
časopis ELATERIDARIUM: http://www.elateridae.com/elateridarium
Uživatelský avatar
Barand
Příspěvky: 146
Registrován: 12 pro 2010, 09:09
Bydliště: Trutnov

Re: Nováček a etika

Příspěvek od Barand »

Myslím, že už si to stejně nepřečte, byl tu naposledy 13.7.2015
míra
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 dub 2010, 16:20

Re: Nováček a etika

Příspěvek od míra »

Aj... Já jsem si přečetl reakci štěpána z včerejška... No jo, chybka se stala.. Zbytečné psaní..
Uživatelský avatar
Psax
Příspěvky: 142
Registrován: 12 úno 2014, 01:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováček a etika

Příspěvek od Psax »

Nevadí, diskuse dala mnoho i mně.
Její začátek pro mne byl překvapením, myslím tu část s "hloupým" dotazem. Byl jsem reakcemi hodně zklamaný. Naštěstí byl marion věcný a pak to pro mne drabcik a další pánové "zachránili".

Tomášovo dilema zcela chápu. Jako malej harant jsem pálil mravence lupou - zvědavé a kruté dítě. To je samozřejmě minulost, dnes na mne žena houkne, že našla doma "nějakýho hmyzáka" a já ho jdu zachránit (moli mají vyjímku :) .
Ale usmrcovat hmyz pro mne asi není, takže se jen dívám, fotím a obdivuji. Entomolog tedy ze mne nikdy nebude, ale trochu své obzory rozšiřuji a těším se z rozmanitosti přírody.

Každopádně dotaz nebyl hloupý, ani zbytečný. Stejně jako tato diskuse.

Ad mírův táta myslivec: Pohled srny, flinta na hřebík - tomu zcela rozumím. Můj děda byl lesní inženýr, lesák a chodil střílet. Přírodu miloval a střílel jen když opravdu musel. A tento přístup předal i svým potomkům. Zbraň, kterou jsem vždycky chtěl byla fotopuška. :)

P.S.: Můj příspěvek asi k ničemu není, ale musel jsem to ze sebe dostat. ;)
Ornitology, Botany, Geology, History ... Life, the Universe, and Everything"
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“