Plesnivějící sbírka

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
karelcedr
Příspěvky: 5
Registrován: 28 črc 2013, 14:25

Plesnivějící sbírka

Příspěvek od karelcedr »

Ahoj, získal jsem jednu zanedbanou sbírku brouků z pozůstalosti. Na broucích je sem tam plíseň a v muzejkách jakási drobná krupička. Dá se to ještě nějak zachránit? Alespoň část. Nebo rovnou všechno spálit?
Díky.
Vlada Skoupy
Příspěvky: 156
Registrován: 01 kvě 2010, 08:44

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od Vlada Skoupy »

Zkus na plíseň ocet, kápnout nebo potřít a setřít. Není každá plíseň stejná.
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od míra z. »

Pokud jsou ve sbírce brouci určení a mají lokalitní štítky, tak bych určitě opsal aspoň data - může třeba jít o zajímavé údaje. Ale nevím, jací brouci tam jsou. Fotka pro představu o co jde by nešla udělat?
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
karelcedr
Příspěvky: 5
Registrován: 28 črc 2013, 14:25

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od karelcedr »

Díky za rady!
Vyzkouším ten ocet. Je to taková všehochuť, převažují střevlíci. (Foto nahodím) Já si říkal, jestli ta plíseň se nedá odstranit třeba nějakým tím protiplísňovým přípravkem, bezchlorovým, co nabízejí na zdivo a podobně. Stachema něco takového dělá. A taky jsem si říkal, jestli to s tou plísní není předem ztracený boj, když se vyskytne.
A čím to chránit obecně, před rušníky, kožojedy a tak? Klasický Invet už se prý nedělá. Biolit proti molům? (Pročetl jsem to vlákno na toto téma, ale jednoznačné odpovědi jsem se nedopátral.)
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od míra z. »

Ve vláknu "Plíseň" doporučuje Renda Sanytol v rozprašovači. Možná taky dobré řešení.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
papa
Příspěvky: 624
Registrován: 27 úno 2012, 15:59

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od papa »

mám vyzkoušené a perfektně fungující postřik Sanytol,
Renda mi to poradil a je to paráda .. nastříkat nechat působit a následně otřít štětečkem
brouk se pak leskne jak nalakovanej :-)) zachránil jsem i brouky ještě nevypreparované
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od Cassida »

karelcedr píše: Já si říkal, jestli ta plíseň se nedá odstranit třeba nějakým tím protiplísňovým přípravkem, bezchlorovým, co nabízejí na zdivo a podobně.


Dá. Ale je s tím hodně práce. Každý přípravek může brouky rozvlhčit = může znamenat přepreparaci. Pořád ale lepší, než ocet. Ten to za prvé rozvlhčí rychleji a za druhé nemusí zlikvidovat všechny plísně.
karelcedr píše: A čím to chránit obecně, před rušníky, kožojedy a tak? Klasický Invet už se prý nedělá. Biolit proti molům? (Pročetl jsem to vlákno na toto téma, ale jednoznačné odpovědi jsem se nedopátral.)
Biolit funguje v každém případě. Ale každá sbírka se musí občas zkontrolovat a přípravek doplnit. Možná by fungovala i jiná (drsnější) chemie (např. čím jsou konzervovány vycpaniny). Ale na použitelnost těchto látek v entomologii mně nikdo zatím neodpověděl.
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
karelcedr
Příspěvky: 5
Registrován: 28 črc 2013, 14:25

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od karelcedr »

Díky za tip na Sanytol.

Cassida:
Díky! :yes
Ten biolit - to se stříká zespodu na horní víko muzejky? A po čase znovu? Nebo se to dá nastříkat do nějaké minibaněčky, chomáčku vaty a pod?
Cmelik
Příspěvky: 397
Registrován: 02 kvě 2010, 00:28

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od Cmelik »

Stříkej ho na spodní stranu víka. Já už na to kašlu a stříkám ho takhle i na zasklená víka krabic s motýly.
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od aphodius »

míra z. píše:Pokud jsou ve sbírce brouci určení a mají lokalitní štítky, tak bych určitě opsal aspoň data
Opsání dat bez revize determinace odborníkem je zcela bezcenné. Rozhodně nevyhazovat!! V Národním muzeu mají na plíseň nějaký speciální přípravek - zkusím zjistit. Zachránili tím i brouky zcela obalené neprostupnou vrstvou plísně. Někde tady na fóru se ale o tom už psalo.
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od míra z. »

Jak Dane víš, že brouci nejsou určeni odborníkem? Třeba jsou. Ty jsi tu sbírku viděl? Proto jsem psal, že by bylo vhodné udělat zatím alespoň foto.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
karelcedr
Příspěvky: 5
Registrován: 28 črc 2013, 14:25

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od karelcedr »

Ahoj a díky všem!

To zase tak cenná sbírka nebude. Asi deset muzejek spíše poloprázdných. Lokální sběry převážně ze Vsetínských vrchů, Olomoucka a Valticka, jak se ten můj kolega, co mi to věnoval, stěhoval. Většina exemplářů ani není pořádně určených. Já se broučkařením zabýval pradávno a tak jsem si říkal, že bych se k tomu mohl zase vrátit. Tahle sbírečka mi přišla jako docela dobrý start.

Za informace jak zatočit s plísní budu rád.
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od míra z. »

Pokud by Tě to dovedlo opět k entomologii, tak by to bylo super. Pokus se s plísní zatočit, a pak brouky i s pomocí nějakého kolegy určit. Určitě se někdo v blízkosti tvého bydliště najde. A hned můžeš navázat vlastními sběry.
V dnešní době díky za každého nového kolegu :) Mimochodem - uvádíš dosti zajímavá místa sběrů tvého kolegy.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
prosektor
Příspěvky: 586
Registrován: 29 dub 2010, 06:53
Bydliště: Zlín

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od prosektor »

karelcedr píše: ... Lokální sběry převážně ze Vsetínských vrchů,...
Taková data by zajímala naši pobočku: http://www.vmpcse.cz/
karelcedr píše: Já se broučkařením zabýval pradávno a tak jsem si říkal, že bych se k tomu mohl zase vrátit. Tahle sbírečka mi přišla jako docela dobrý start.
Pro začátek doporučuju navštívit nějakou broukařskou schůzi nebo kontaktovat kolegy z blízkého okolí, nakopne tě to!
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od aphodius »

míra z. píše:Jak Dane víš, že brouci nejsou určeni odborníkem? Třeba jsou.
Pokud ano, pak se dá s daty již pracovat, nicméně i tak by bylo lepší sbírku nechat re-determinovat (např. i kvůli eventuelním změnám v taxonomii a nomenklatuře, které se od doby případné původní determinace udály - některé druhy se mohly rozpadnout na dva nebo více nových - viz např. Onthophagus vacca & O. medius apod.).
karelcedr píše:To zase tak cenná sbírka nebude. Asi deset muzejek spíše poloprázdných. Lokální sběry převážně ze Vsetínských vrchů, Olomoucka a Valticka, jak se ten můj kolega, co mi to věnoval, stěhoval.
Tak to zní dost zajímavě - klidně by se tam mohly vyskytnout faunisticky velmi cenné nálezy! Zkus zachránit, co se dá.
karelcedr
Příspěvky: 5
Registrován: 28 črc 2013, 14:25

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od karelcedr »

Zkusím zachránit a zachraňuji :) Jak najdu chvilku a dobré světlo tak i nafotím.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od marion »

papa píše: 04 lis 2014, 12:16 mám vyzkoušené a perfektně fungující postřik Sanytol,
Renda mi to poradil a je to paráda .. nastříkat nechat působit a následně otřít štětečkem
brouk se pak leskne jak nalakovanej :-)) zachránil jsem i brouky ještě nevypreparované
Pátral jsem na netu a Sanytolů je spousta (http://www.sanytol.cz/cs/produkty), v jiném vlákně píšeš že ne ve spreji, jako roztok je Sanytol na prádlo, ale ten i pere, mám obavu aby brouky nepoškodil.
Mohl bys upřesnit jaký přesně používáš? díky
MM
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od kutilka »

Možná ty univerzální ve spreji.
Ničí plíseň a neodbarvují.
Sanytol.JPG
Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od marion »

No to jsem našel, ale papa psal že ne ve spreji??? i když to vypadá spíše jako ruční pumpička nicméně v popisu píšou spray ?!?
Vlada Skoupy
Příspěvky: 156
Registrován: 01 kvě 2010, 08:44

Re: Plesnivějící sbírka

Příspěvek od Vlada Skoupy »

Plíseň dokáže odstranit i obyčejný ocet.
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“