Motivační film pro mladé a veřejnost

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
Odpovědět
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Motivační film pro mladé a veřejnost

Příspěvek od Renno »

Mám jen dotaz. Existuje nějaký dokumentární filmeček či jiná forma propagace amatérské entomologie jako zajímavého koníčku?
Pokud totiž ne, tak mě napadla dábelská myšlenka se pokusit něco společně časem vytvořit. Stále tady hovoříme o úbytku mladých, o jejich nezájmu, o potřebě prezentovat se v tom dobrém veřejnosti, dělat smysluplnou osvětu atd. Někteří z nás by opravdu rádi nějak přispěli k zlepšení této špatné situace a tady by se našla třeba reálná možnost. ....dát dohromady krátký film na toto téma. Vymyslet jeho obsah...natočit a nafotit potřebný materiál, ten zpracovat, sestříhat, ozvučit a pak se postarat o jeho zveřejnění. :yes Nemyslím, že by všechno musel dělat jeden člověk, naopak bylo by fajn využít velký členský potenciál tohodle fora neb každej něco umí.
Vaše připomínky, návrhy a nápady v tomto tématu třeba pomohou takový nějaký film zrealizovat. :yes
Díky za pomoc
rejpavé a bezúčelné příspěvky budu preventivně mazat :mrk
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 696
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Motivační film pro mladé a veřejnost

Příspěvek od Radim »

Před nějakou dobou jsem viděl DVD, kde byly popsány základní metody lovu hmyzu a také zde bylo seznámení s výraznými druhy naší fauny. Jednu část prezentoval svým osobitým způsobem Libor Vojkůvka. Bohužel si teď nevzpomenu jak se to celé jmenovalo nebo kdo to vydal, ale zkusím to zjistit. Bylo to udělané myslím vhodnou formou, která by mohla oslovit hlavně děcka (cerďáci v Lednici, roháči, dazule...).
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Motivační film pro mladé a veřejnost

Příspěvek od míra z. »

Jsem dalek rejpavého příspěvku, protože si vážím každé snahy něco pro skomírající českou amatérskou entomologii udělat.

Jako rybář sleduji dva nejznámější rybářské weby, a tam nejraději rybářská instruktážní videa. Možnou inspiraci bych viděl v tom, že se tam představují různé lovební metody a finty. Pokud by měl vzniknout film, tak bych doporučoval zejména ukázat různé metody sběru (smyk, prosev, sklepávání, pasti atd.) Nakonec to by měl být základ a je to vcelku jasné. Docela atraktivní je, pokud se film odehrává na více místech, v našem případě biotopech - listnatý háj, stepní enkláva, přirozená smrčina, močál... No a pak co následuje - preparace, určování, tvorba sbírky.
A samozřejmě to musí mít trochu vtipu, aby se divák nenudil.

Spíše si myslím, že u krátkého filmu bude problém, co zajímavého vynechat.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Motivační film pro mladé a veřejnost

Příspěvek od Cassida »

Já jsem rejpavých poznámek "blízk", takže si trochu z legrace rýpnu :) Míro - přeskočil si zabíjení hmyzu. V instruktážním videu by se mělo také objevit, jak hmyz "humánně" zabít :mrk Anebo to raději prostě zatajit - film bude víc propagační, než instruktážní :P Ono ndes je "lepší" být "politicky korektní" a neříkat dětem, že i prasátko co mají v jídelně k obědu se musí zabít,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Motivační film pro mladé a veřejnost

Příspěvek od míra z. »

Nevidím důvod, proč by se mělo smrcení tajit. Pokud si vzpomínám na sebe a na své dětské kolegy v entomologickém kroužku, nedělalo nám smrcení žádný problém. Děti jsou v tomto daleko odolnější než dospělí, kteří více podléhají nejrůznějším formám lidštějšího přístupu ke zvířatům. Dětskému nadšenci o broučkařinu bez odborného vedení nedělá problém napíchnout brouka ještě živého. Takže jedině dobře, když se vysvětlí, že se to dělá jinak.
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
wovisek
Příspěvky: 7
Registrován: 10 bře 2012, 09:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Motivační film pro mladé a veřejnost

Příspěvek od wovisek »

Q
Radim píše:Před nějakou dobou jsem viděl DVD, kde byly popsány základní metody lovu hmyzu a také zde bylo seznámení s výraznými druhy naší fauny. Jednu část prezentoval svým osobitým způsobem Libor Vojkůvka. Bohužel si teď nevzpomenu jak se to celé jmenovalo nebo kdo to vydal, ale zkusím to zjistit. Bylo to udělané myslím vhodnou formou, která by mohla oslovit hlavně děcka (cerďáci v Lednici, roháči, dazule...).
ANO. Vyborny film a velice zajimave improvizace lovu... ,,Vychazky za clenovci,, :)
W
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Motivační film pro mladé a veřejnost

Příspěvek od Hali+ »

Možná, že ho nějaký entomolog má a mohl by Ti zapůjčit coby vzor a motivaci.
A nebo je možno si ho objednat, kontakt viz článek níže.
Přílohy
Vojkůvka.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
ondrapec
Příspěvky: 2
Registrován: 19 čer 2015, 15:18

Re: Motivační film pro mladé a veřejnost

Příspěvek od ondrapec »

http://www.skyfilm.cz/clenovci/

Tady jsou pěkné skeče :-D
Uživatelský avatar
Michall
Příspěvky: 29
Registrován: 23 bře 2013, 23:05
Bydliště: Tanvald,Liberec

Re: Motivační film pro mladé a veřejnost

Příspěvek od Michall »

Dvd Členovci od Rzekvítku mám používal jsem ho na ento. kroužku a jedno si obědnal i pro sebe a přijde mi mic hezky zpracované a mužu jej jen doporučit..Určitě by bylo fajn aby bylo víc podobných popularizačních filmu...
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Motivační film pro mladé a veřejnost

Příspěvek od Hali+ »

Nevíte náhodou, jestli se někde nedá stáhnout následující film? Prý vyšel i na DVD.
Pan Fabre, 1951 (Monsieur Fabre)
.
Pan Fabre 1951 (Monsieur Fabre).jpg
Pan Fabre 1951 (Monsieur Fabre).jpg (30.19 KiB) Zobrazeno 13935 x
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Ferda
Příspěvky: 168
Registrován: 11 kvě 2010, 18:42

Re: Motivační film pro mladé a veřejnost

Příspěvek od Ferda »

Na YouTube je k vidění, ale jestli jde stáhnou nevím.
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Motivační film pro mladé a veřejnost

Příspěvek od Hali+ »

No hlavně je tam v originále bez titulků. :D A já francouzsky neumím. Ale díky.
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“