Všetečné dotazy začátečníků

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
Odpovědět
sladislav
Příspěvky: 3
Registrován: 19 srp 2013, 09:36
Bydliště: Vlkoš u Kyjova, Okr. Hodonín

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od sladislav »

Dobrý den.
Chci začít s entomologií a chci ze zeptat na pár věcí, abych hned do začátku neudělal nějakou blbost.

Jak velké špendlíky se na jak velké brouky používají? Je nějaké doporučení nebo pravidlo?
Jsou lepší nerezové špendlíky,nebo černé?
Nalepovací štítky mají také nějaké pravidla,nebo záleží čistě na mém uvážení?
Třeba mandelinku topolovou mám nalepit nebo připíchnout?
K čemu se používá výškáček?
Jak velký je lokalitní štítek a co by tam mělo být napsáno? - Někde jsem tu četl vlákno, ale nemůžu ho najít :sad

Děkuji všem za odpověď.
Xixuthrus

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Xixuthrus »

Kup si tohle:
http://muj-antikvariat.cz/kniha/sbirame ... udolf-1974
Žádná horká novinka to není, ale nic lepšího dosud není a tvoje problémy to určitě vyřeší.
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Renno »

jen v kostce a narychlo...taky to dělá každičký trochu jinak....ta kniha je základ a ted k odpovědím:o)
čím větší brouk tím větší špendlík..,.třeba roháč zhruba na číslo čtyři
černé špendlíky jsou dobrý na štítky....na píchání brouků jsou lepší nerezové
nalepovací štítky záleží na tobě.....brouk by se tam měl ale vejít celej s tím že z něj vidím maximum co jde
V ČR je většinou tradice, že mandelinka se nalepí....píchaj se až větší brouci i když poslední dobou se lepí i velké kusy....záleží na každém broučkaři a taky na skupině, kterou sbírá
výškáček se používá k tomu aby jsi měl brouky a všechny štítky na špendlíku ve stejné výšce aby to trochu vypadalo..takže nalepím mandelinu a píchnu s ní štítek do nejvyššího stupínku, přidám lokalitní štítek a píchnu o stupeň níž, přidám determinační štítek a zase o stupeň níž...někdo využívá tří a někdo čtyřstupnový výškáček
na lokalitním štítku musí být napsáno minimálně místo sběru, datum sběru a kdo ho sebral takže třeba takhle:
samozřejmě čím víc údajů tím lépe- např. nadmořská výška, souřadnice přesné, jak byl chycen a pod...bez základních údajů je ale exemplář vědecky téměř bezcenný

CZ - Bohemia or. 5461
Trutnov env.
15.7.2014
leg. M.Fiala

na foru je téměř všechno vysvětleno...zkus hledat a číst...v nejhorším se ptej a úplně nejlepší je se s někým od brouků setkat....držím palce :yes
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od J.P. »

Já třeba píšu takto:

BOHEMIA     5742
Chodov
15. 9. 2014
leg. Jiří Prokop


To číslo 5742 udává číslo mapovacího pole pro faunistické mapování. V tomto tvaru se používá u nás, na Slovensku a v Německu.

Pokud se ti na lokalitní lístek nevejdou všechny potřebné údaje, můžeš přidat druhý, napíchnout jej třeba tiskem dolů hned pod lístek lokalitní a na něm uvést další údaje, třeba upřesnění lokality, způsob lovu, živnou rostlinu a podobně.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Uživatelský avatar
míra z.
Příspěvky: 1250
Registrován: 30 dub 2010, 05:29

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od míra z. »

Já bych doporučil všem začínajícím sběratelům obrátit se v okolí bydliště na nějakého zkušenějšího kolegu a domluvit si s ním schůzku. Tam se dá vše vidět na vlastní oči a rovnou se zeptat na věci, které nejsou jasné.
Určitě se někdo najde v okolí Hodonína, kdo je i tady na fóru. :)
Vybrané čeledi z Dermestoidea,Bostrichoidea,Cleroidea,Cucujoidea,Tenebrionoidea, a něco navíc (Cholevinae, Histeridae), Dynastinae W
sladislav
Příspěvky: 3
Registrován: 19 srp 2013, 09:36
Bydliště: Vlkoš u Kyjova, Okr. Hodonín

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od sladislav »

Děkuji za rady. Kniha by měla zítra přijít, tak to pročtu :)

A byl by tu nějaký zkušenější entomolog z okr. Hodonín, nejlépe okolo Kyjova, který by byl popřípadě ochoten ukázat a poradit?

Děkuji
Milda
Příspěvky: 438
Registrován: 30 dub 2010, 19:23
Bydliště: Vlkoš u Přerova

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Milda »

Neznam osobne, ale zkus M. Holomcika - nyni tusim z Luzice - viz jeho zdarile stranky:
http://www.cerambycidae.eu/index.php?op ... Itemid=176
daksa
Příspěvky: 1
Registrován: 07 říj 2014, 13:11

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od daksa »

Ahoj, potřebovala bych poradit ohledně uchování larev. Možná toto téma už někde je, ale nedaří se mi ho najít.. :|
Chtěla bych zjistit, jestli se dají larvy uchovat v něčem jiném než lihu. Nevím, jestli je to normální látka na uchování, ale nic jiného mě nenapadlo.
Budu ráda, za jakékoli nápady.
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Ian »

sladislav píše:Děkuji za rady. Kniha by měla zítra přijít, tak to pročtu :)

A byl by tu nějaký zkušenější entomolog z okr. Hodonín, nejlépe okolo Kyjova, který by byl popřípadě ochoten ukázat a poradit?

Děkuji
Ano v Lužicích jsou dokonce dva VELMI :hi zkušení entomologové a rádi Tě uvidíme na našem nepravidelném SLETU.
Milda
Příspěvky: 438
Registrován: 30 dub 2010, 19:23
Bydliště: Vlkoš u Přerova

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Milda »

Aha, btw je to ta Luzice, nebo ty Luzice?
Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 183
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Ian »

Ty Lužice u Hodonína.
Uživatelský avatar
karlos
Příspěvky: 1343
Registrován: 30 dub 2010, 07:08
Bydliště: Brno

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od karlos »

Správné Lužicepoznáš lehce: kolem jsou rozsekané všechny suché stromy, v zemi tisíce děr po pastích, tráva uválená od smýkání.
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Renno »

karlos píše:Správné Lužicepoznáš lehce: kolem jsou rozsekané všechny suché stromy, v zemi tisíce děr po pastích, tráva uválená od smýkání.
a v noci tam není tma protože se všude svítí :D
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Parez
Příspěvky: 3
Registrován: 27 led 2015, 17:03
Bydliště: Karviná

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Parez »

Zdravím
Chtěl bych se věnovat sbírání brouku jen tak pro radost popřípadě se později zaměřit na určitou čeleď.Dokázal by mě někdo správně nasměrovat na ktere brouky se z pocatku zaměřit.Děkuji
Zaujatý amatér
bozapetr
Příspěvky: 1392
Registrován: 05 lis 2011, 22:54

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od bozapetr »

taky zdravím

pro začátek doporučuju se zamyslet nad tím, co věta pro mne znamená - sbírat pro radost ...
jako kluk jsem četl knihu http://www.databazeknih.cz/knihy/svet-brouku-169137 a tam jsem vnímal radost člověka ze sbírání ...
věnuj se broukům a vnímej svět přírody jako celku ... hledej vazby živočichů na biotop ... sbírej v okolí bydliště a třeba si veď deník ...
protože jen ,,hubit,, hmyz z důvodu ,,krásy,, je sice taky sbírání pro někoho radost, ale můžeš brouky taky opravdu sbírat a nad krabicí pak v zimě zavzpomínat kde a za jakých okolností jsi to či ono zvíře chytil a třeba co ti dalo práce přijít na to jak to žije ... a pak spíše pochopíš svou vazbu k některé ze skupin, kterou pak budeš dělat ,,víc,, ....
to píšu za sebe - protože každý z kolegů, kteří to tu prožívají na fóru vnímají sbíraní nějak a navíc se umí třeba líp vyjádřit
přeji mnoho štěstí
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od marion »

Hlavně sbírej cokoli co se ti líbí v okolí nauč se preparovat správně lokalizovat a jak píše Petr pozoruj, protože mi přijde, že začátečníci se na to vrhnou tak, že vezmou peníze navštíví burzu, kopí krabici, koupí brouky a motýly a tím to většiou zkončí, začni z druhé strany, lépe je pozorovat a sebrat sám. Držím palce.
Všiml jsem si, že jsi z Karviné, tak to máš do ostravy kousek a u vás máte nádherné biotopy v poddolvaných prozatopencýh územích, na popílku, kolem pohraničních říček.... už se tam chystám několik let, třeba to znáš a mohl bys mně tam provést.
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Radomír »

bozapetr píše:... třeba si veď deník...
Ne: třeba --- no jistĚ - bez toho to nejde.
Dáváme dohromady příspěvek o štírcích. A ty báby determinátorky mě stále o něco uhánějí. Jednou "kde?", jindy "co?" anebo "jak?"
Co nejpodrobnější deník se určitě hodí.
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od marion »

Jako vždy trochu sprzním vlákno.
Radomíre, sbíral jsem štírky pro Tomaka, kromě materiálu od nás (BMS) mám i něco z ciziny-třeba madeiry a teď nevím co s nima, já je nikdy dělat nebudu a je škoda to vyhodit, myslíš, že "báby determinátorky" by se jich ujaly? Nebo vůbec poraďte co s nimi, hlavně těch z Madeiry si myslím může být škoda. Zrovna včera jsem uklízel a chtěl je vyhodit.
Parez
Příspěvky: 3
Registrován: 27 led 2015, 17:03
Bydliště: Karviná

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Parez »

marion píše:Hlavně sbírej cokoli co se ti líbí v okolí nauč se preparovat správně lokalizovat a jak píše Petr pozoruj, protože mi přijde, že začátečníci se na to vrhnou tak, že vezmou peníze navštíví burzu, kopí krabici, koupí brouky a motýly a tím to většiou zkončí, začni z druhé strany, lépe je pozorovat a sebrat sám. Držím palce.
Všiml jsem si, že jsi z Karviné, tak to máš do ostravy kousek a u vás máte nádherné biotopy v poddolvaných prozatopencýh územích, na popílku, kolem pohraničních říček.... už se tam chystám několik let, třeba to znáš a mohl bys mně tam provést.
Osobně bych si brouky radši nasbiral sám než koupil.Mám rád turistiku tak by se to dalo spojit se sběrem.V průběhu roku by se dalo pouvažovat o spolupráci pokud práce dovolí,lesy a okolí znám dobře.
Zaujatý amatér
Uživatelský avatar
Radomír
Příspěvky: 1472
Registrován: 05 srp 2010, 10:16

Re: Všetečné dotazy začátečníků

Příspěvek od Radomír »

Já taky sbíral pro tomaka.... Bohužel nám umřel.
marion píše:... a teď nevím co s nima, já je nikdy dělat nebudu a je škoda to vyhodit, myslíš, že "báby determinátorky" by se jich ujaly?
No, myslím, že báby determinátorky se toho schutí ujmou.
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“