Odborné výrazy

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
anonymus

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od anonymus »

Bioindikace

Bioindikace je jednou ze základních metod ekologického monitoringu. Dlouhodobé sledování ekosystémů a jejich změn je důležité z hlediska poznání jejich dynamiky a z prognostického hlediska (BOHÁČ, RŮŽIČKA, 1986). Bioindikace je metodou používanou k získání rychlých biologických informací s minimální časovou prodlevou. Biologický monitoring je v pravidelných intervalech dlouhodobě se opakující sledování vybraných organismů, jejich životních poměrů, sledování populací či společenstev, ekosystémů nebo krajinných úseků k určení kvality prostředí. (BOHÁČ, 1999). Biomonitoring v lokálním měřítku je často jedinou metodou výzkumu přírodních podmínek v zvláště chráněných územích (BOHÁČ, FUCHS, 1991).
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Renno »

zase mám dotaz
v Catalogue of palearctic coleoptera 4. díl je napsán jeden druh Trichodes (Cleridae) a já jsem z něho kapku zmaten...jde o T. doriae Baudi di Selve, 1874 b: 323
a dále jsou uvedena jeho dvě synonyma a jedno z nich je T. oliviery Chevrolat, 1843: 38 [HN]

proč neplatí jako platná název oliviery z dřívějšího roku?
a dále mě zajímá co znamenají ta písmena za letopočtem, čísla za letopočtem a ta zkratka v hranaté závorce
díky moc za vysvětlení...třeba to zajímá ještě někoho :mrk
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
broukovec
Příspěvky: 361
Registrován: 02 kvě 2010, 17:46
Bydliště: České Budějovice

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od broukovec »

Písmeno za letopočtem odkazuje v konkrétním katalogu na záznam v části REFERENCES (seznam lieratury), neboli pro Baudiho v roce 1874 existuje více relevantních záznamů, proto jsou rozlišeny písmeny, aby bylo jednoznačné, v kterém díle nebo článku byl druh posán, číslo je číslo strany v tomto díle.

Co se týče těch dalších dotazů, moc to nezkoumám, zkrátka tomu co je psáno věřím, musí zodpovědět někdo zodpovědnější :) .
F.Houška
Coleoptera WP
http://coleoptera-cz.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Renno »

díky i za toto vysvětlení :yes
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od J.P. »

[HN] značí homonymum, to znamená, že stejné jméno bylo již někdy dříve použito pro jiný druh v tomto rodu, proto jej nelze použít pro tento, a platným se tak stalo nějaké mladší (to nejstarší z použitelných jmen). Když budeš hledat, možná najdeš v katalogu i nějakého Trichodes oliviery (nebo snad spíš olivieri), i když mohl být později přeřazen do jiného rodu. A nebo ho také nenajdeš, třeba to vůbec není palearktické zvíře. :)
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Renno »

zase jsem chytřejší...díky...juknu po tom :mrk
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
anonymus

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od anonymus »

Trochu ti pomohu Renno :)

doriae Baudi di Selve, 1874b: 323 A: IN IQ
bipunctatus Reitter, 1894d: 60
olivieri Chevrolat, 1843: 38 [HN]


Baudi di Selve F. 1874b: Coleopterorum messis in insula Cypro et Asia minöre ab Eugenio Truqui congregatae
recensitio: de Europaeis notis quibusdam additis. Pars quinta. Berliner Entomologische Zeitschrift 17
[1873]: 317-338.
Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 1040
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Renno »

Honzo díky za snahu ale nějak to plně nechápu :)
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Haci »

za Chevrolatem je v závorce nec Klug nec Spinola. Z toho se dá usoudit, že Baudi di Selve popsal varietu Doriae ke zvířeti popsanému (nebo také jen citovanému!) v pojetí Chevrolata nikoli Kluga a Spinoly. Takže asi budou existovat hned dvě zvířata popsaná jako T. olivieri a to Klugem a pak Spinolou.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
anonymus

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od anonymus »

existují
genus: Trichodes Herbst, 1792

syriacus Spinola, 1844
=olivieri Spinola, 1844, Trichodes

reichei Mulsant & Rey, 1863
=olivierii Klug, 1842, Trichodes
anonymus

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od anonymus »

V poslední době jsem byl nucen při determinaci materialu z Pakistánu nahlédnout i do původních popisů druhů a jen tak pro zajímavost velikosti zde nejsou uváděny v mm ale v lin (=line) "linea" :mrk

což je problém jelikož se to liší a v Anglii to bylo 2,12 mm a ve Francii 2,26 mm
anonymus

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od anonymus »

Tak zase přidám jeden obrázek, celkem užitečný pro začátečníky.
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od DejF »

Přátelé,
vysvětlí mi někdo, prosím, pojem (více, méně, silně...) příčný štít? Nejlépe i s nějakou fotkou.

Díky. DejF
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 696
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Radim »

Příčný = širší než delší...
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Haci »

DejF píše:Přátelé,
vysvětlí mi někdo, prosím, pojem (více, méně, silně...) příčný štít? Nejlépe i s nějakou fotkou.

Díky. DejF
příčný = širší než delší; více a méně jsou už subjektivní pojmy. Silně bych bral jako 2x (a více) širší než delší.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Uživatelský avatar
DejF
Příspěvky: 1081
Registrován: 30 dub 2010, 15:26
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od DejF »

Díky, širší než delší jsem věděl, šlo mi právě o ty "subjektivní pojmy" více - silně, silně - méně atd. (proto jsem chtěl ty fotky).

Ale Haciho vysvětlení (i když asi subjektivní :) ) je, myslím, plně dostačující. Díky. DejF
DejF
davidfrank(et)email.cz

krascařské batole, které má tyto brouky rádo
Uživatelský avatar
Haci
Příspěvky: 310
Registrován: 02 kvě 2010, 23:56
Bydliště: Liberec

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Haci »

DejF píše:Díky, širší než delší jsem věděl, šlo mi právě o ty "subjektivní pojmy" více - silně, silně - méně atd. (proto jsem chtěl ty fotky).

Ale Haciho vysvětlení (i když asi subjektivní :) ) je, myslím, plně dostačující. Díky. DejF
Ano to bude asi vždycky subjektivní neboť každý máme trochu jiný smysl (nebo nesmysl) pro detail. Tudíž to co je pro jednoho méně příčný může být pro druhého už více :chuckle.
Lukáš Sekerka
Chrysomelidae: Cassidinae (incl. Hispinae) & Sagrinae of World
z ostatních mandelín mě zajímají: Zeugophorinae, Megalopodinae, Orsodacnidae, Donaciinae, Criocerinae, Lamprosomatinae, Megascelinae, Chrysomelinae, Fulcidacini, Spilopyrinae
Renda

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Renda »

no a více méně je poněkud nebo trochu nebo o málo :chuckle
Uživatelský avatar
adamanteus
Příspěvky: 220
Registrován: 12 srp 2011, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od adamanteus »

Ahoj, můžu se zeptat, co znamená: oči více méně hrubě facetované? Díky :)
Ondra Kouklík, ondra.kouklik@seznam.cz
Uživatelský avatar
Libor Dvořák
Příspěvky: 1807
Registrován: 29 dub 2010, 11:43
Bydliště: Mariánskolázeňsko

Re: Odborné výrazy

Příspěvek od Libor Dvořák »

facety = jednotlivá očička ve složeném oku. Hrubě facetované = složené s větších očiček.
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“