Faunistické mapy

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
Uživatelský avatar
Josef Mertlik
Příspěvky: 1929
Registrován: 30 dub 2010, 07:01
Bydliště: Opatovice nad Labem

Re: Mapy faun.čtverců Slovenska

Příspěvek od Josef Mertlik »

Do faunistické mapy zakreslím čtverec, který je první v pořadí, tj. v tomto případě čtverec 7785. Do zápisu uvedu 77-7885. Větší průser je, když je na lokalitním štítku uveden název nějakého vícečtvercového města či pohoří. Do svých prací dávám tyto nepřesné údaje na konec upotřebitelných zápisů do oddílu "Nezařazeno", např.:

Slovakia, Vysoké Tatry, 7. VII. 1978, 5 ex., Hrozinka leg., J. Rolčík coll., B. Zbuzek det. (seznam Zbuzek 2005).
Velká Fatra mts., 8. VI. 1969, 7ex., JUDr. Daněk leg., J. Pavlíček det. (seznam Pavlíček 2001).
Bohemia mer., prosevy u řek Lužnice a Nežárky, V.- VIII., Karas et Deneš leg. (Deneš et Niedl 1973).
Slovakia, Orava [Roub.] (Roubal 1936).
Elateridae, Eucnemidae, Throscidae, Cerophytidae, Lissomidae (Eurasie)
e-mail: mertlik@elateridae.com
web: http://www.elateridae.com
časopis ELATERIDARIUM: http://www.elateridae.com/elateridarium
Uživatelský avatar
Vigil
Příspěvky: 38
Registrován: 16 črc 2011, 02:56

Mapy faun. čtverců

Příspěvek od Vigil »

Uživatelský avatar
Cassida
Příspěvky: 1753
Registrován: 29 dub 2010, 09:47
Bydliště: Brno / Trutnov

Re: Mapy faun. čtverců

Příspěvek od Cassida »

GPS má dneska už snad každý mobil. Připojení k internetu potřeba není, GPS moduly si berou signál přímo ze satelitů (nikoli z internetu). Druhá věc - pokud víš, kde se nacházíš, tak souřadnice pak zjistíš dodatečně kliknutím do mapy - mapy.cz, Google Earth,...
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)
anonymus

Re: Faunistické mapy

Příspěvek od anonymus »

mám maximálně takto
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Faunistické mapy

Příspěvek od J.P. »

aphodius píše:
Xixuthrus píše:Nemáte někdo prosím tuto mapu v plné velikosti tj. 1 MB a více. Díky.
Mám ji ve vylepšené kvalitě ve formátu bmp, ale má to skoro 2 MB. Můžu Ti to poslat na e-mail, když mi dáš adresu.
BMP je nekomprimovaný formát, takže stejná mapa je větší, než v komprimovaném formátu (PNG, JPG). Velikost v MB tak neřekne nic o kvalitě mapy. Pokud tu mapu ve formátu PNG se 24 bitovou barevnou hloubkou, co sem dal Xixuthrus, uložím ve formátu BMP, bude mít téměř 2 MB, jak píše o své mapce Aphodius, ale pořád to bude ta samá mapa. Možná takhle vznikla i ta jeho. Pokud tu samou mapu převedu do černobílé, bude mít v PNG formátu necelých 12kB a v BMP necelých 80kB, a rozdíl neuvidíte. Jen v ní potom nebudete moci použít žádné barvy ani odstíny šedi.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
anonymus

Re: Faunistické mapy

Příspěvek od anonymus »

J.P. píše:
aphodius píše:
Xixuthrus píše:Nemáte někdo prosím tuto mapu v plné velikosti tj. 1 MB a více. Díky.
Mám ji ve vylepšené kvalitě ve formátu bmp, ale má to skoro 2 MB. Můžu Ti to poslat na e-mail, když mi dáš adresu.
BMP je nekomprimovaný formát, takže stejná mapa je větší, než v komprimovaném formátu (PNG, JPG). Velikost v MB tak neřekne nic o kvalitě mapy. Pokud tu mapu ve formátu PNG se 24 bitovou barevnou hloubkou, co sem dal Xixuthrus, uložím ve formátu BMP, bude mít téměř 2 MB, jak píše o své mapce Aphodius, ale pořád to bude ta samá mapa. Možná takhle vznikla i ta jeho. Pokud tu samou mapu převedu do černobílé, bude mít v PNG formátu necelých 12kB a v BMP necelých 80kB, a rozdíl neuvidíte. Jen v ní potom nebudete moci použít žádné barvy ani odstíny šedi.

je to přesně tak nebude kvalitnějí , možná by stačilo tu mapu kvalitně vytisknout a naskenovat ve velkém rozlišení
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Faunistické mapy

Příspěvek od J.P. »

Mně spíš na těch mapkách trochu vadí, že mapovací čtverce nejsou přesně stejně velké (ne všechny jsou přesné čtverce). Je to sice jen o 1 až 2 pixely a při vyplňování celé plochy čtverce barvou to je jedno, ale pokud chci pro označení výskytu použít třeba kolečko, tak už je to poznat.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
anonymus

Re: Faunistické mapy

Příspěvek od anonymus »

Pokud požíváš program Fauna tak si s tím nějak poradí i když někdy ty kolečka nejsou umístěná ve středu čtverce
Uživatelský avatar
Pepa
Administrátor
Příspěvky: 880
Registrován: 24 dub 2010, 23:07
Bydliště: šluknovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Faunistické mapy

Příspěvek od Pepa »

J.P. píše:Mně spíš na těch mapkách trochu vadí, že mapovací čtverce nejsou přesně stejně velké (ne všechny jsou přesné čtverce). Je to sice jen o 1 až 2 pixely a při vyplňování celé plochy čtverce barvou to je jedno, ale pokud chci pro označení výskytu použít třeba kolečko, tak už je to poznat.
No oby by všechny čtverce ani zcela identické neměly být, čtverec na severu Čech bude reálně o malinko užší než na jihu Slovenska :mrk
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin
anonymus

Re: Faunistické mapy

Příspěvek od anonymus »

tady je mapa ve velikosti 3,01 MB dal jsem ji sem na forum ji nedostanu

http://uloz.to/uploaded/629895836123432 ... =1&p_hash=
Uživatelský avatar
J.P.
Příspěvky: 1177
Registrován: 29 dub 2010, 06:51
Bydliště: Chodov u Karlových Var

Re: Faunistické mapy

Příspěvek od J.P. »

Pepa píše:
J.P. píše:Mně spíš na těch mapkách trochu vadí, že mapovací čtverce nejsou přesně stejně velké (ne všechny jsou přesné čtverce). Je to sice jen o 1 až 2 pixely a při vyplňování celé plochy čtverce barvou to je jedno, ale pokud chci pro označení výskytu použít třeba kolečko, tak už je to poznat.
No oby by všechny čtverce ani zcela identické neměly být, čtverec na severu Čech bude reálně o malinko užší než na jihu Slovenska :mrk
To ale není problém těchto schematických mapek, kde jsou všechny vodorovné i svislé čáry rovnoběžné (poledníky se nesbíhají k severu ani rovnoběžky nejsou do oblouku jako u mapek na stránkách entomologické společnosti). Některé sloupce či řádky jsou prostě jen trochu širší než jiné.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Buprestidae - PAL
anonymus

Re: Faunistické mapy

Příspěvek od anonymus »

http://www.biblioteka.cz/default.aspx?0

chtěl jsem puvodně vložit jenom odkaz na Schématická mapa mapových polí, ale celý odkaz nefunguje tak je nutné jít na : Lokality - Mapová pole - Mapy polí
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Faunistické mapy

Příspěvek od aphodius »

anonymus

Re: Faunistické mapy

Příspěvek od anonymus »

tím líp , mě to nějak nešlo aspoň je to jednodušší :yes
Uživatelský avatar
aphodius
Příspěvky: 3371
Registrován: 04 kvě 2010, 22:07
Bydliště: gramen Nardi strictae

Re: Mapy faun. čtverců

Příspěvek od aphodius »

Tak Google to zrušil! Přitom to byla naprosto skvělá a pro faunistika ideální interaktivní mapa! Není to teď někde jinde na netu?
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Faunistické mapy

Příspěvek od Hali+ »

Je dnes někde na netu faunistická mapa Slovenska, nebo jsou všechny zrušené...???
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
anonymus

Re: Faunistické mapy

Příspěvek od anonymus »

stačí takto ?
Slovensko.jpg
Slovensko 1.jpg
ČSR.jpg
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Faunistické mapy

Příspěvek od Hali+ »

Ne, ne, nehledám prázdné sítě. Ty mám ve vektorech svoje. Hledám mapky konkrétních faunistických čtverců. :(
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 912
Registrován: 30 dub 2010, 19:43
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Faunistické mapy

Příspěvek od kutilka »

Makrofotografie hmyzu.
http://blizka-setkani.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Faunistické mapy

Příspěvek od Hali+ »

Bezva! Díky, to jsem hledal! :hand :)
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“