Jak vypreparovat aedeagus

Otázky a odpovědi pro začínající entomology - nebojte se zeptat na cokoliv
Odpovědět
Da_vid
Příspěvky: 17
Registrován: 22 úno 2021, 16:45

Jak vypreparovat aedeagus

Příspěvek od Da_vid »

Zdravím, je zde někdo kdo by mi poradil jak vypreparovat aedeagus, google nějak selhal a radši se zeptám než to dělat metodou pokus omyl...
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 696
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypreparovat aedeagus

Příspěvek od Radim »

Otázkou je co chceš kuchat. U větších brouků stačí zastrčit zahnutý špendlík koncem zadečku a aedeagus vytáhnout. Případně lze odtrhnout celý zadeček nebo koncové články a ty pak rozebrat třeba v kapce vody. Brouk musí být optimálně rozvlhčený a je potřeba poznat samce:) je také dobré mít představu, jak má aedeagus vypadat a co zhruba bys měl najít. Bez pár pokusů a omylů to ale asi nepůjde, chce to nějakou praxi.
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
Da_vid
Příspěvky: 17
Registrován: 22 úno 2021, 16:45

Re: Jak vypreparovat aedeagus

Příspěvek od Da_vid »

Děkuji za odpověď. O odtrhávání posledních zadečkových článků jsem se dočetl tak jsem chtěl vědět zda je i méně destruktivní cesta. To že je zapotřebí nějaké praxe je samozřejmostí, hlavně jsem potřeboval vědět jak to aspoň přibližně dělat.
Ještě jednou děkuji
krep
Příspěvky: 965
Registrován: 01 kvě 2010, 07:21
Bydliště: Pošumaví

Re: Jak vypreparovat aedeagus

Příspěvek od krep »

U apionů to v podstatě bez odtržení zadečku nejde ;-), stejně jako u plno dalších malých (myslím velikostně) skupin
Coleoptera: Curculionoidea: Apionidae, Rhynchitidae, Attelabidae
marion
Příspěvky: 4682
Registrován: 29 dub 2010, 05:49

Re: Jak vypreparovat aedeagus

Příspěvek od marion »

jde o nějakou konkrétní skupinu ?
Uživatelský avatar
Hali+
Příspěvky: 4488
Registrován: 03 kvě 2010, 06:53
Bydliště: Pardubice

Re: Jak vypreparovat aedeagus

Příspěvek od Hali+ »

Při takhle neurčitě zadané otázce v nadpisu lze odpovědět pouze jedním slovem - opatrně. :chuckle
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz
Da_vid
Příspěvky: 17
Registrován: 22 úno 2021, 16:45

Re: Jak vypreparovat aedeagus

Příspěvek od Da_vid »

Bylo to myšleně tak nějak všeobecně. Potřeboval jsem hlavně vědět jaké jsou metody a kdy jakou použít si snad nějak uvědomím dle velikosti brouka😄
Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 696
Registrován: 29 dub 2010, 07:47
Bydliště: Zlaté Hory - Salisov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vypreparovat aedeagus

Příspěvek od Radim »

Dost často bývá v souhrnné literatuře ke konkrétní skupině (např. klíče od Academie) v kapitolce Preparace přímo popsán doporučený postup. Je to dobré nastudovat, někdy je potřeba aedeagus i chemicky prosvětlit, jindy zase třeba oddělit některé části (paramery) nebo spolu s kopulákem vypreparovat i další struktury zadečku. Někdy se kuchají i samice - ovipositor či spermatéka taky nesou důležité znaky. Každá skupina to má jinak a roli hraje i to, zda je sběratel estét a snaží se brouka rozbít co nejmíň.
Doporučuju nasbírat nějaké běžné druhy z různých skupin a na nich si to vyzkoušet.

Doporučuji proklikávat např. stránky coleo-net.de , tam je docela hodně fotek a lze toho hodně nakoukat.
Radim Gabriš
Coleoptera CE, Neuropterida E.
Da_vid
Příspěvky: 17
Registrován: 22 úno 2021, 16:45

Re: Jak vypreparovat aedeagus

Příspěvek od Da_vid »

V nějakých knihách jsem také hledal. Na stránky určitě kouknu, děkuji
Odpovědět

Zpět na „Začínající entomologové /Beginners in entomology/“