Co je to za broučka?

Zde se můžete ptát na cokoliv, co se týká hmyzu
Pravidla fóra
Pravidla fóra
Zde je povoleno vkládání příspěvků a obrázků neregistrovaných návštěvníků. Prosíme o zachování slušné konverzace a vkládání příspěvků a obrázků co se týkají entomologie. Nevhodné a urážlivé příspěvky budou moderátory či administrátory smazány. Časté opakování takových to příspěvků může mít do budoucna uzavření tohoto fora.
Odpovědět
Richard Dvořák

Co je to za broučka?

Příspěvek od Richard Dvořák » 27 črc 2018, 09:20

Dobrý den,bydlíme v 5-tém patře a vždy navečer a zejména po setmění se k nám do bytu "tlačí" spousta těchto malinkých broučků.Jsou víceméně neškodní-nekoušou,nepáchnou,ale dost mě i manželku znervózňují :devil .Umí i létat.Můžete mi prosím poradit,co je to za tvorečka a případně jak se mu bránit?Sítí proti hmyzu bez problémů proleze....
Předem děkuji za jakoukoliv reakci :) .
Přílohy
IMG_1529.JPG

marion

Re: Co je to za broučka?

Příspěvek od marion » 27 črc 2018, 10:08

Bohužel není moc vidět, ale pokud bych se musel rozhodnout tak bych tipoval Stegobium paniceum, což je škůdce od různé mouky, stouhanky přes sušené byliny až po čokoládu a instantní polévky, my jsme jich měli nejvíce v heřmánku a přírodním hnojivu na kytky.
Jako druhá možnost Lasioderma serricorne, upřednostňuje spíše sušší materiál-bylinky, mouka..... Oba jsou červotoči, tihle se liší tykadly a ani jeden není nevinný. Zkuste vyhledat na internetu nebo pořídit lepší fotku.

Hali+

Příspěvek od Hali+ » 27 črc 2018, 10:44

Možná se zeptám úplně mimo téma, ale k čemu je dobrá "síť proti hmyzu", kterou bez problémů proleze 3 mm brouk?? :) Takovou sítí přece proletí komár aniž musí přibrzdit! :rofl
Proto se přikláním k Marionovi, že ten červotoč nebude létat odnikud z venčí. Jednoduše si ho doma množíte v nějakých uskladněných potravinách. Takže doporučuji projít suché potraviny ve spíži. A za druhé zahodit tu nefunkční síť...
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz

Richard Dvořák

Příspěvek od Richard Dvořák » 27 črc 2018, 11:17

Děkuji za komenty :) .Oka sítě mají rozměr 1x1 mm a na vlastní oči jsem viděl,jak se brouček okem protáhl.Je možné,že budou mít "základnu" v nějakých potravinách,všechno to zkontrolujeme.Jen mě zaráží,že vylézají až večer a hlavně to,že jsou pouze na parapetu u okna (zevnitř i zvenčí).A tam jsou jich desítky....Jo a táhnou se za světlem,jakmile rozsvítím lampičku,po chvíli je v obležení...

marion

Příspěvek od marion » 27 črc 2018, 11:55

na parapetu jsou právě proto, že lítají za světlem buď ven za sluncem nebo dovnitř za umělým světlem. Pokud jsou malí tak okem 1x1 mm někteří brouci prolezou, komár s křídly těžko.

Richard Dvořák

Příspěvek od Richard Dvořák » 27 črc 2018, 17:20

Děkuji za konzultaci,po podrobném prozkoumání tvorečka jsem došel k závěru,že se opravdu jedná o Stegobium paniceum.Oni žijí i venku v přírodě?Manželka měla oblečenou žlutou halenku,vyšla ven a nestačila je z halenky ometat....
Přílohy
005.JPG
005.JPG (32.38 KiB) Zobrazeno 685 x
004.JPG
004.JPG (37.87 KiB) Zobrazeno 681 x

Beaumont

Příspěvek od Beaumont » 19 srp 2018, 10:59

Tak přátelé entomologové,
co je tohle za potvoru ?
Vyskytuje se to občas u mě v baráku, obvykle to objeví moje čistokrevná kočka.
Mám se obávat, kdyby to případně sežrala???
P8192072.JPG
P8192072.JPG
Přílohy
P8192070.JPG

Pepa
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pepa » 19 srp 2018, 11:08

cvrček polní Gryllus campestris Linnaeus, 1758. zcela neškodný.
Cerambycidae, Buprestidae (Agrlilini), Scarabaeiodea, Scolytinae a pro přehled ještě pár dalších skupin

Beaumont

Příspěvek od Beaumont » 19 srp 2018, 11:23

Díky, to jsi mě uklidníl.
Manželka z toho měla histerické záchvaty.

Míra44

Příspěvek od Míra44 » 22 srp 2018, 10:02

Dobrý den,
Nacházím v domě tohoto broučka a nedaří se mi ho na internetu určit. Měří mezi 2 až 3 mm. Místo severní morava 420m n.m. Zajímalo by mne, zda se mám něčeho obávat. Děkuji za pomoc.
Přílohy
Brouček X.jpg

marion

Příspěvek od marion » 22 srp 2018, 10:06

Niptus hololeucus, vrtavec, domácí škůdce, ale myslím, že se živí hlavně zbytky, nevím jestli působí i škody na potravinách či vlněných látkách

Václav Týr

Příspěvek od Václav Týr » 22 srp 2018, 15:38

Zdravím,
určitě je někde zdroj jeho obživy.....cokoliv přírodního....zbytky pečiva, špatně uskladněné potraviny (mouka, strouhanka, houby), granule pro zvířata, veškeré špatně uskladněné (neuzavřené) druhy obilnin (pokud máte domácí zvířectvo), ve starých domech kde je "izolační" vrstva nad stropy třeba z plev, nebo kde se používal na stropech při nahazování rákos, pak v té vrstvě často masově.....prostě vypozorovat odkud lezou a najít zdroj a ten odstranit....

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse pro návštěvníky /General discussion for visitors/“