Co je to za hmyz?

Zde se můžete ptát na cokoliv, co se týká hmyzu
Pravidla fóra
Pravidla fóra
Zde je povoleno vkládání příspěvků a obrázků neregistrovaných návštěvníků. Prosíme o zachování slušné konverzace a vkládání příspěvků a obrázků co se týkají entomologie. Nevhodné a urážlivé příspěvky budou moderátory či administrátory smazány. Časté opakování takových to příspěvků může mít do budoucna uzavření tohoto fora.
Odpovědět
Nada

Co je to za hmyz?

Příspěvek od Nada » 24 črc 2018, 08:14

Dobry den,
chtela bych se zeptat, o jaky hmyz se jedna. Zacal se objevovat u nas na chalupe pote, co jsme dovezli palivove drevo. Muze se pustit i do krovu?
Dekuji za odpoved.

https://ibb.co/gW0jm8

Uživatelský avatar
Renno
moderátor
Příspěvky: 888
Registrován: 30 dub 2010, 15:08
Bydliště: Podkrkonoší - Trutnov

Re: Co je to za hmyz?

Příspěvek od Renno » 24 črc 2018, 08:59

nemusíte mít žádné obavy, tohle se vám do krovů ani jiného dřeva nepustí, je to druh střevlíčka, je dravý....pokud jste si ho dovezli ve dřevě tak tam byl jen schovaný asi pod kůrou....jinak není nebezpečný ani jinak škodlivý
celosvětově - rod Trichodes, Pyrochroidae, Calosomatina, okrajově Paussidae, Lucanidae

Uživatelský avatar
Ian
Příspěvky: 150
Registrován: 29 dub 2010, 21:18

Re: Co je to za hmyz?

Příspěvek od Ian » 25 črc 2018, 08:40

Je to kvapník plstnatý
Pseudoophonus rufipes (De Geer, 1774)
Tento druh se pod kůrou nebo ve dřevě skoro vůbec nezdržuje.
Spíše Vám v těchto letních dnech zaletěl ve večerních hodinách otevřenými dveřmi nebo oknem, za rozsvíceným světlem. Je to noční živočich, za denního světla se snaží najít různé tmavé a vlhké úkryty a potom ho často najdete za skříněmi, ve sklepě a podobně.
Jak píše kolega není nijak škodlivý, spíše nemůže najít cestu z chalupy ven :) .

Ještě musím kolegu poopravit, kvapníci nejsou draví i když patří mezi dravé Carabidae, ale takzvaně granivorní. To znamená, že se živí převážně semeny rostlin. V případě kvapníků jsou to nejčastěji semena různých planých mrkví. Většina těchto mrkví právě v tomto období dozrává. Pokud si najdete čas a baterku a obejdete za teplého večera plané mrkve v okolí chalupy, zjistíte, že na odkvetlých okolících sedí spousta jedinců, hlavně menších druhů rodu Ophonus. Nesedí tam samozřejmě jenom tak pro potěchu. Tyto druhy si totiž dělají podzemní zásobárny semen, na kterých se posléze vyvíjejí jejich larvy.

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse pro návštěvníky /General discussion for visitors/“