imago Lamia textor tříleté

Zde se můžete ptát na cokoliv, co se týká hmyzu
Pravidla fóra
Pravidla fóra
Zde je povoleno vkládání příspěvků a obrázků neregistrovaných návštěvníků. Prosíme o zachování slušné konverzace a vkládání příspěvků a obrázků co se týkají entomologie. Nevhodné a urážlivé příspěvky budou moderátory či administrátory smazány. Časté opakování takových to příspěvků může mít do budoucna uzavření tohoto fora.
Odpovědět
Henri

imago Lamia textor tříleté

Příspěvek od Henri » 24 kvě 2018, 17:39

1. května 2018 se mi dožívá tří roků sameček Lamia textor umístěný v chladnější místnosti, okusuje po celou dobu slabší větvičky vrby, listy ignoruje. Sláma uvádí výskyt dospělců v přírodě od jara do září. Má někdo podobnou zkušenost nebo alespoň vysvětlení? Jedná se opravdu o stejného jedince (s viditelným hendikepem končetin), nejméně 4x ročně ho pro kontrolu prezentuji před seriozními místními broučkaři. Před rokem jsem se zde pochlubil v rubrice chov brouků a byl poučen, že do ní nepatří. Loni byly na lokalitě vrby podstatně vykáceny a letos už jsem na jeho silnici nenašel už ani přejetý exemplář.

papa

Re: imago Lamia textor tříleté

Příspěvek od papa » 24 kvě 2018, 18:30

Podařilo se mi (resp. dceři) chovat tesaříka Cerambyx cerdo skoro rok ... na ovoci, jednou mu dala starej zkvašený meloun a byl tak ožralej :beer ,
že chodil jak krab :D
..... tak proč ne Lamia 3 roky = napiš guinessovy :clap

michael17

Příspěvek od michael17 » 24 kvě 2018, 20:29

Před mnoha lety jsem přivezl ze Slovinska jeden krásný exemplář Morimus funereus, kterého jsem potom měl v pokoji v teráriu rok a půl. Přežil dvě zimy a uhynul až k jaru, kdy už bylo na první pohled patrné, že se blíží jeho konec. Poslední měsíc už se málo pohyboval a téměř nepřijímal potravu. V teráriu měl kousky bukového dřeva s kůrou, napajedlo (hodinové sklo s vatovým kolečkem, na kterém byla obrácená lahvička s vodou) a každý týden dostal novou bukovou větvičku, kterou okusoval. Zkoušel jsem mu zpestřit stravu i jinými dřevinami, ale chutnal mu asi jen buk. Nevěřil bych, že přežije tak dlouho.

Vindobon

Příspěvek od Vindobon » 25 kvě 2018, 15:22

Henri píše:
24 kvě 2018, 17:39
Sláma uvádí výskyt dospělců v přírodě od jara do září.
Jestliže Sláma nebo kdokoli jiný píše "imága se vyskytují", je často třeba číst "imága jsou nalézána" a být si vědom toho, že nemusí být nutně známo, kdy se opravdu vyskytují. Ono obecně si spousta autorů žel příliš neláme hlavu rozdíly mezi výrazy jako "vyskytuje se", "je nalézán" a "aktivuje". Najdou se i tací, kdo považují třeba výrazy "aktivuje" a "poletuje" za synonyma a přehlíží skutečnost, že i kupříkladu sedět klidně a pojídat okraj listu je aktivita, nebo že sedět na Nový rok v hrabance a čekat na jaro je "výskyt".

Jinak blahopřeji k nádhernému pozorování a děkuji za údaj k délce života imága Lamie.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at

Cassida

Příspěvek od Cassida » 26 kvě 2018, 09:39

Lamia mně tak dlouho nevydržela (myslím jen přes rok). Tj. výdrž je to určitě slušná. U Morimusů bych to čekal spíše. Mně osobně vydržel Morimus cca 2,5 roku (nedával jsem mu buk, ale vrbu - nijak mu to asi nevadilo, okusoval vesele).
ICQ zašlu na požádání
---------------------------
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)

Henri

Příspěvek od Henri » 02 kvě 2019, 14:38

Přátelé, už se cítím až trapně, ale výše uvedený exemplář samečka Lamia textor vstoupil včera do pátého roku doloženého života, okusuje si se stejnou chutí kůru letošních výhonků vrby. Že by na tom vegetariánství něco opravdu bylo?

Hali+

Příspěvek od Hali+ » 02 kvě 2019, 14:45

A co má taky chudák celé dny dělat, když v tom terárku nemá samičku...? :mrk
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz

míra

Příspěvek od míra » 02 kvě 2019, 14:51

Pravda, trubec včely umírá pár minut po oplodnění. :D Jinak žije vesele celý rok.
Mnozí potemníci žijí poměrně dlouho.
Ale zde je aspekt zimní hybernace, to je poměrně složitý proces. To by stálo za konzultaci s nějakým odborníkem, který se délkou života hmyzu zabývá

Cassida

Příspěvek od Cassida » 02 kvě 2019, 15:18

Ad Lamia - to už je teda skoro na zápis do Guinnessovi knihy rekordů :) Já nyní experimentuji s imagem Niphony picticornis. Vylíhla se kolem 7.12.2018 a pořád žije. Okousávala i suché větvičky doubku (původního). A když jsem jí nedávno předhodil vrbu jívu, dala přednost jí (přeci jen - byla čerstvá). Někteří Lamiini asi prostě žijí celkově déle,...
ICQ zašlu na požádání
---------------------------
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)

Štěpán

Příspěvek od Štěpán » 02 kvě 2019, 18:57

4 roky imago brouka? To je opravdu překvapivé!
Štěpán

Láďa

Příspěvek od Láďa » 02 kvě 2019, 19:55

Našel jsem článek který se k tématu hodí, i když je to jen o Scarabaeidech.
Láďa
Cultid-Medina_2019.pdf
(903.9 KiB) Staženo 47 x

bozapetr

Příspěvek od bozapetr » 03 kvě 2019, 18:35

Jestliže Sláma nebo kdokoli jiný píše "imága se vyskytují", je často třeba číst "imága jsou nalézána" a být si vědom toho, že nemusí být nutně známo, kdy se opravdu vyskytují. Ono obecně si spousta autorů žel příliš neláme hlavu rozdíly mezi výrazy jako "vyskytuje se", "je nalézán" a "aktivuje". Najdou se i tací, kdo považují třeba výrazy "aktivuje" a "poletuje" za synonyma a přehlíží skutečnost, že i kupříkladu sedět klidně a pojídat okraj listu je aktivita, nebo že sedět na Nový rok v hrabance a čekat na jaro je "výskyt".

tak tady me starsi prispevek petra potesil -)
a to proto, ze se vzdy musim pousmat, ( pozor, ne vysmat !! ), kdyz v prispevcich se doctu, ze kolegove chytili to nebo ono a ,,letos je to nejak uspisene " ...
a ,,posloucham" to kazdy rok -)
nesnizuju nijak jakykoliv nalez ! jen mi to proste vychazi tak, jak pise petr -)

Hali+

Příspěvek od Hali+ » 06 kvě 2019, 11:11

Hmyz jako netradiční mazlíček. Je ideální pro alergiky
ZDROJ: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/hmy ... zlicci_bma
Mega.jpg
Haliplidae, Byrrhidae, Clambidae a rod Hydrophilus (svět); E-mail: milanb@seznam.cz

Hadesia

Příspěvek od Hadesia » 06 kvě 2019, 13:57

Otázka je či nie sú pre alergikov problémy roztoče ktoré sa mi v chovoch vždy nepríjemne množili. A čo sa týka Megasomy - na kvalitnom fermentovanom substráte rozhodne vývoj 3 roky netrvá, dokonca ani 2, o 5 tich ani nehovoriac. Aj keď vždy sú nejaké larvy vzdorujúce kukleniu, možno je to rezerva druhu pre prípad nepohody.

Bombi

Příspěvek od Bombi » 06 kvě 2019, 16:07

… časem přibude i alergie na prachové částečky ze substrátu a alergie manželky (partnerky) na chov samotný....

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse pro návštěvníky /General discussion for visitors/“