Urceni brouka podle housenky - riziko pro stavby ze dreva?

Zde se můžete ptát na cokoliv, co se týká hmyzu
Pravidla fóra
Pravidla fóra
Zde je povoleno vkládání příspěvků a obrázků neregistrovaných návštěvníků. Prosíme o zachování slušné konverzace a vkládání příspěvků a obrázků co se týkají entomologie. Nevhodné a urážlivé příspěvky budou moderátory či administrátory smazány. Časté opakování takových to příspěvků může mít do budoucna uzavření tohoto fora.
Odpovědět
Návštěvník

Urceni brouka podle housenky - riziko pro stavby ze dreva?

Příspěvek od Návštěvník » 30 srp 2017, 21:08

Dobrý den,

nedávno jsme začali z místa kde máme složené palivové dřevo slyšet chroupání. Máme podezření na tesaříky, když jsme odštípali kůru z pár polen, našli jsme sežrané lýko a dřevo a larvy: https://www.dropbox.com/sh/xh4jc2slxnfz ... xCPoa?dl=0[/url]

Většinou jsou larvy cca 1cm dlouhé, ale už jsme viděli i větší, 2-3 cm. Dřevo je většinou smrk, trochu borovice, trochu nějaké tvrdší (myslím, že buk nebo dub, ale nejsme si jistí).

Dřevo začněme na podzim pálit v domě (krb), ale máme obavu, aby se nám to nepustilo i do dalšího dřeva - kůlna je postavená s trámů a stěny z palubek, dům hned vedle má klasické krovy a je to dřevostavba (ne z masivu, ale stejně). Trámy v kůlně jsou natřeny lazurou, ale mají často praskliny (široké i 1 cm), zřejmě jak dřevo vysichalo po postavení kůlny. A máme pocit, že trochu chroupání je slyšet i z trámu, kde kolem žádné jiné dřevo není.

Díky za info a vaše rady ohledně nebezpečnosti pro ostatní dřevo na domě.

Cvrk

Re: Urceni brouka podle housenky - riziko pro stavby ze dreva?

Příspěvek od Cvrk » 31 srp 2017, 13:35

Jsou to larvy tesříků. Ovšem že by se eventuální dospělci vrhli na dřevěné konstrukce v domácnosti je prakticky vyloučené. Většinou potřebují neošetřené dřevo s kůrou. Teoreticky by to mohl udělat tesařík krovový, ale ten nebývá v palivovém dříví a jeho larvy to nejsou.

Návštěvník

Re: Urceni brouka podle housenky - riziko pro stavby ze dreva?

Příspěvek od Návštěvník » 01 zář 2017, 11:17

Dobrý den, mockrát děkuju za odpověd a pomoc.

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse pro návštěvníky /General discussion for visitors/“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host