Prosím o určení hmyzu

Zde se můžete ptát na cokoliv, co se týká hmyzu
Pravidla fóra
Pravidla fóra
Zde je povoleno vkládání příspěvků a obrázků neregistrovaných návštěvníků. Prosíme o zachování slušné konverzace a vkládání příspěvků a obrázků co se týkají entomologie. Nevhodné a urážlivé příspěvky budou moderátory či administrátory smazány. Časté opakování takových to příspěvků může mít do budoucna uzavření tohoto fora.
Odpovědět
Karel Kubečka

Prosím o určení hmyzu

Příspěvek od Karel Kubečka » 09 srp 2017, 08:49

Dobrý den,

od středy 2.7. zažívá moje chata doslova invazi neznámého brouka. Chata je celodřevěná a mám obavo že se jedná o dřevokazný druh. Vylézá v noci, o cca 21:30 ze stěn chaty jak dovnitř, tak ven. Brouk je černý, má hnědá tykladla a nohy. Délka cca 1,5 - 2 cm.

http://www.imgup.cz/images/2017/08/09/brouk1.jpg

http://www.imgup.cz/images/2017/08/09/brouk2.jpg

Děkuji za pomoc

ps: omlouvám se že vkládám obrázek jak URL, při pokusu o vložení jako obrázek hlásí fórum že nelze zjistit rozměry obrázku

Václav Týr

Re: Prosím o určení hmyzu

Příspěvek od Václav Týr » 09 srp 2017, 09:17

Zdravím,
je to pro člověka neškodný střevlíkovitý brouk rodu Harpalus (nebo Ophonus - odborníci určitě upřesní...), asi ho láká osvětlení a využívá vaši chatu jako úkryt, chce to být trpělivý a poctivě je vynášet a nebo dát sítě do oken.....

Tětís

Příspěvek od Tětís » 09 srp 2017, 09:40

Kolega určil brouka správně. Je to střevlík Harpalus (Pseudoophonus) rufipes. Česky tuším Kvapník plstnatý. V letních měsících velice často přilétá večer na světlo, za příhodných podmínek někdy ve velkém množství. Nemusíte mít obavu, že by se Vám pustil do chaty, dřevo nežere. :)
Ivo Těťál
ivo.tetal@volny.cz
Coleoptera (Carabidae, Staphylinidae), Hymenoptera (Formicidae) střední Evropa, přednostně faunistika západních Čech.

Karel Kubečka

Příspěvek od Karel Kubečka » 09 srp 2017, 10:51

díky moc pánové, pátral jsem trochu po internetu a skutečně jsem klidnější, ten kvapník není nic zvláštního, v létě dělá nálety běžně.

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse pro návštěvníky /General discussion for visitors/“