Zajímavá kobylka

Zde se můžete ptát na cokoliv, co se týká hmyzu
Pravidla fóra
Pravidla fóra
Zde je povoleno vkládání příspěvků a obrázků neregistrovaných návštěvníků. Prosíme o zachování slušné konverzace a vkládání příspěvků a obrázků co se týkají entomologie. Nevhodné a urážlivé příspěvky budou moderátory či administrátory smazány. Časté opakování takových to příspěvků může mít do budoucna uzavření tohoto fora.
Odpovědět
Triffid

Zajímavá kobylka

Příspěvek od Triffid » 27 črc 2019, 00:17

Na chalupě jsem viděl tuto kobylku a přišla mi zajímavá svým zbarvením. Na zádech měla malá křidélka, což trochu připomínalo kreslené kobylky z Ferdy mravence, které měly na zádech koňské sedlo.

Neví někdo o jaký druh jde?

https://ibb.co/PYz1fF2
https://ibb.co/z7px4W1

Libor Dvořák

Re: Zajímavá kobylka

Příspěvek od Libor Dvořák » 27 črc 2019, 07:08

Některé kobylky a saranče mají křídla zkrácená nebo zcela chybějící. Toto by měl být sameček kobylky smrkové.
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis

Triffid

Příspěvek od Triffid » 27 črc 2019, 17:43

Děkuju

mikky

Příspěvek od mikky » 30 črc 2019, 09:47

Zdravím, Libore, neměla by to být spíše kobylka pestrá ? Ty štěty nejsou moc vidět, ale nezdá se mi, že by byly začernalé. Kobylky nedělám, ale tyhle (smrková x pestrá) jsou docela zajímavé, proto ten dotaz :)

M

Libor Dvořák

Příspěvek od Libor Dvořák » 30 črc 2019, 11:49

No, Mikky, ani jsem o ní neuvažoval. Je na našem území tak vzácná... Zbarvená smrkové je velmi variabilní, u štětů je důležitý hlavně tvar. Ale samozřejmě se mohu mýlit, nenárokuju si patent na moudrost ;-)
Cantharidae a pár další čeledí střední Evropy, Vespidae Holarktis

PM96

Příspěvek od PM96 » 30 črc 2019, 18:04

Zdravím, na jedné fotce jsou sice vyfocené štěty, ale je to tak rozmazané, že nelze jasně určit jaký mají tvar. Klidně by to serricauda mohla být. Jen pro zajímavost - odkud to je?

mikky

Příspěvek od mikky » 31 črc 2019, 09:43

Libore, ono v současné době, kdy se při dost prudkém oteplování rychle rozšiřují teplomilné druhy do lokalit, kde by je nikdo nečekal, je pojem "velmi vzácná" dost pofiderní. Kobylka pestrá byla v poslední době chytána v Praze a očekávají se další nálezy ve středních Čechách. Je i domněnka, že je i v jiných částech ČR, ale je zaměňována za smrkovou kvůli značné podobnosti, jak ostatně píše i PM96. Chtělo by to skutečně detailnější a ostřejší fotku štětů + lokalitu, abychom mohli poznat, zda je to k. smrková nebo nový nález k.pestré.

Možná je to podobný případ jako u zavíječe zimostrázového, v r. 2017 jsem našel první kus a divil se, co to je. Teď nám jich okolo baráku (Pha 10) poletuje docela dost a téměř všechny keře buxusu jsou pryč.

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse pro návštěvníky /General discussion for visitors/“