Česká jména hmyzu

Zde se můžete ptát na cokoliv, co se týká hmyzu
Pravidla fóra
Pravidla fóra
Zde je povoleno vkládání příspěvků a obrázků neregistrovaných návštěvníků. Prosíme o zachování slušné konverzace a vkládání příspěvků a obrázků co se týkají entomologie. Nevhodné a urážlivé příspěvky budou moderátory či administrátory smazány. Časté opakování takových to příspěvků může mít do budoucna uzavření tohoto fora.
Odpovědět
RadkaC

Česká jména hmyzu

Příspěvek od RadkaC » 05 bře 2019, 10:21

Dobrý den,
do své bakalářské práce hledám česká jména některých živočichů. Zatím jsem prošla spoustu atlasů, ale nic jsem nenašla. Jedná se o druhy: Hyalophora cecropia, Nasonia vitripennis, Spodoptera litura

Nevím, kde bych tuto informaci měla hledat. Existuje nějaký kompletní rejstřík živočichů a jejich českých názvů?
Děkuji všem za pomoc :)

míra

Re: Česká jména hmyzu

Příspěvek od míra » 05 bře 2019, 11:06

Ptáte se na jedince z jiných oblastí světa. Zde lze uvést, třeba v prvém případě, že se jedná o martináče druhu Hyalophora cecropia ze severní ameriky. V druhém případě o indomalajského či australské Spodoptera litura (Fabricius, 1775)
Český název neexistuje a pojmenovávat všechny světové druhy českým jazykem je nemožné i nesmyslné.
Ani české druhy někdy české názvy nemají, i těch je strašně moc. Nevím tedy, jestli ve starší literatuře má český název kovověnka Nasonia vitripennis (Walker, 1836).
U českých motýlů naleznete české názvy i v několikadílných publikací Motýli a housenky střední Evropy.

Aleš Bezděk

Příspěvek od Aleš Bezděk » 05 bře 2019, 11:13

u kovověnky bych spíše použil název chalcidka Nasonia vitripennis a poslední bych označil jako můra Spodoptera litura

míra

Příspěvek od míra » 05 bře 2019, 13:17

Ono u nocnich motylu je to az neresitelne, neb se podstatne meni zarazeni v rodech i tribech...oproti dobe kdy se ceska jmena pouzivaly

RadkaC

Příspěvek od RadkaC » 05 bře 2019, 14:20

Děkuji moc za komentáře, hodně mi to pomůže..

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse pro návštěvníky /General discussion for visitors/“