imago Lamia textor tříleté

Zde se můžete ptát na cokoliv, co se týká hmyzu
Pravidla fóra
Pravidla fóra
Zde je povoleno vkládání příspěvků a obrázků neregistrovaných návštěvníků. Prosíme o zachování slušné konverzace a vkládání příspěvků a obrázků co se týkají entomologie. Nevhodné a urážlivé příspěvky budou moderátory či administrátory smazány. Časté opakování takových to příspěvků může mít do budoucna uzavření tohoto fora.
Odpovědět
Henri

imago Lamia textor tříleté

Příspěvek od Henri » 24 kvě 2018, 17:39

1. května 2018 se mi dožívá tří roků sameček Lamia textor umístěný v chladnější místnosti, okusuje po celou dobu slabší větvičky vrby, listy ignoruje. Sláma uvádí výskyt dospělců v přírodě od jara do září. Má někdo podobnou zkušenost nebo alespoň vysvětlení? Jedná se opravdu o stejného jedince (s viditelným hendikepem končetin), nejméně 4x ročně ho pro kontrolu prezentuji před seriozními místními broučkaři. Před rokem jsem se zde pochlubil v rubrice chov brouků a byl poučen, že do ní nepatří. Loni byly na lokalitě vrby podstatně vykáceny a letos už jsem na jeho silnici nenašel už ani přejetý exemplář.

papa

Re: imago Lamia textor tříleté

Příspěvek od papa » 24 kvě 2018, 18:30

Podařilo se mi (resp. dceři) chovat tesaříka Cerambyx cerdo skoro rok ... na ovoci, jednou mu dala starej zkvašený meloun a byl tak ožralej :beer ,
že chodil jak krab :D
..... tak proč ne Lamia 3 roky = napiš guinessovy :clap

michael17

Příspěvek od michael17 » 24 kvě 2018, 20:29

Před mnoha lety jsem přivezl ze Slovinska jeden krásný exemplář Morimus funereus, kterého jsem potom měl v pokoji v teráriu rok a půl. Přežil dvě zimy a uhynul až k jaru, kdy už bylo na první pohled patrné, že se blíží jeho konec. Poslední měsíc už se málo pohyboval a téměř nepřijímal potravu. V teráriu měl kousky bukového dřeva s kůrou, napajedlo (hodinové sklo s vatovým kolečkem, na kterém byla obrácená lahvička s vodou) a každý týden dostal novou bukovou větvičku, kterou okusoval. Zkoušel jsem mu zpestřit stravu i jinými dřevinami, ale chutnal mu asi jen buk. Nevěřil bych, že přežije tak dlouho.

Vindobon

Příspěvek od Vindobon » 25 kvě 2018, 15:22

Henri píše:
24 kvě 2018, 17:39
Sláma uvádí výskyt dospělců v přírodě od jara do září.
Jestliže Sláma nebo kdokoli jiný píše "imága se vyskytují", je často třeba číst "imága jsou nalézána" a být si vědom toho, že nemusí být nutně známo, kdy se opravdu vyskytují. Ono obecně si spousta autorů žel příliš neláme hlavu rozdíly mezi výrazy jako "vyskytuje se", "je nalézán" a "aktivuje". Najdou se i tací, kdo považují třeba výrazy "aktivuje" a "poletuje" za synonyma a přehlíží skutečnost, že i kupříkladu sedět klidně a pojídat okraj listu je aktivita, nebo že sedět na Nový rok v hrabance a čekat na jaro je "výskyt".

Jinak blahopřeji k nádhernému pozorování a děkuji za údaj k délce života imága Lamie.
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at

Cassida

Příspěvek od Cassida » 26 kvě 2018, 09:39

Lamia mně tak dlouho nevydržela (myslím jen přes rok). Tj. výdrž je to určitě slušná. U Morimusů bych to čekal spíše. Mně osobně vydržel Morimus cca 2,5 roku (nedával jsem mu buk, ale vrbu - nijak mu to asi nevadilo, okusoval vesele).
ICQ zašlu na požádání
---------------------------
Cassidinae - WORLD, ostatní Coleoptera jen pro přehled + něco z oblíbených skupin: Cerambycidae, Carabus, Scarabaeoidea,... (hlavně ČR, Evropa)

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse pro návštěvníky /General discussion for visitors/“