Sbírka motýlů a brouků

Zde se můžete ptát na cokoliv, co se týká hmyzu
Pravidla fóra
Pravidla fóra
Zde je povoleno vkládání příspěvků a obrázků neregistrovaných návštěvníků. Prosíme o zachování slušné konverzace a vkládání příspěvků a obrázků co se týkají entomologie. Nevhodné a urážlivé příspěvky budou moderátory či administrátory smazány. Časté opakování takových to příspěvků může mít do budoucna uzavření tohoto fora.
Odpovědět
Jey

Sbírka motýlů a brouků

Příspěvek od Jey » 09 dub 2018, 19:23

Dobrý den,

po strejdovi jsme zdědili sbírku motýlů a brouků. Po pravdě, nikdo jiný v rodině se tomuto koníčku nevěnoval, takže si moc nevím rady, ale zbavovat se jich nechci. Chtěla bych se s Vámi poradit, jak sbírku uskladnit a jak o ni pečovat. V rožku každé krabičky je malá baňka, do které strejda dával nějakou chemikálii. Poradíte mi prosím, co a kde koupit.

Díky!

borůvka 2

Re: Sbírka motýlů a brouků

Příspěvek od borůvka 2 » 09 dub 2018, 22:24

Doporučuji krabice dávat do silnějších PVC sáčků ( neperforované, o trochu větší než krabice, aby se daly přehnout ) a zajistit gumičkou. Sáčky zabrání vniknutí škůdců a navlhnutí ( a následné plísni ) hmyzu. Do baněk se dával jedovatý nitrobenzén. Igelitové sáčky jsou postačující. Krabice občas prohlédnout, jestli se přeci jen nějaký rušník nebo pisivka nedostali dovnitř. Kdyby ano, na víko krabice ( samozřejmě zevnitř ) stříknout trochu např. Biolitu.

míra

Příspěvek od míra » 10 dub 2018, 05:39

Prvotní otázka je, v jakém je sbírka aktuálním stavu.
Pokud by byla napadena třeba rušníkem, pak ani stříknutí biolitem neomezí jejich další rozvoj a umístěním v igelitu znamená že si po roce prohlédneme prázdné špendlíky.
A to samé platí, pokud jsou na jedincích chomáče plísně, pak biolit neposlouží a hermeticky uzavřená krabice bude jen dál hnít.
Nebylo by špatné nějakou krabici nafotit a ukázat zde. Pak bude posudek, či návod fundovanější.

Určitě nic nepokazíte, pokud v těchto slunečných dnech otevřete všechny krabice a vystavíte je sluníčku. Minimálně je zkuntrolujete ( zda-li se zpod broučků nesype prášek(rušník). A případná vlhkost zmizí za jeden den.

Jey

Příspěvek od Jey » 13 dub 2018, 15:16

míra píše:
10 dub 2018, 05:39
Prvotní otázka je, v jakém je sbírka aktuálním stavu.
Pokud by byla napadena třeba rušníkem, pak ani stříknutí biolitem neomezí jejich další rozvoj a umístěním v igelitu znamená že si po roce prohlédneme prázdné špendlíky.
A to samé platí, pokud jsou na jedincích chomáče plísně, pak biolit neposlouží a hermeticky uzavřená krabice bude jen dál hnít.
Nebylo by špatné nějakou krabici nafotit a ukázat zde. Pak bude posudek, či návod fundovanější.

Určitě nic nepokazíte, pokud v těchto slunečných dnech otevřete všechny krabice a vystavíte je sluníčku. Minimálně je zkuntrolujete ( zda-li se zpod broučků nesype prášek(rušník). A případná vlhkost zmizí za jeden den.
Borůvko a Míro, děkuji za odpovědi. Pár dní se mi teď nepodařilo přijít domů za dobrého světla, ale dnes jsem sundala skla a pár krabic nafotila.
Zdá se mi, že plíseň tam není a z motýlů se nic nesype, ti vypadají celkem v pořádku. Pak na další fotce je krabička brouků a tam jsem našla asi tři malé mrtvé broučky, vyfotila jsem je i v detailu, (takže tam škůdce byl nebo je...) a na dně krabice je tak trochu prášek.
Brouci v další krabici se mi zase zdají v pořádku a krabička na poslední fotce s těma tykadláčema (ano, vůbec netuším, co je to za brouky :D ) je celá taková ne moc hezká...rozpíchaná špendlíky, zalepená, pod některými brouky jsou flíčky a řekla bych, že nahoře pod jedním broukem je taky trošku prášek, ale jiný než v krabici předtím...
V žádné z nich nic neleze a zjevnou plíseň taky nevidím...

https://vacus.rajce.idnes.cz/Motyli_a_Brouci/#

Mrkněte :-)

Kodl

Příspěvek od Kodl » 13 dub 2018, 17:18

Rušníci. Preventivně dát celou krabici na pár dnů do mrazáku.

Vindobon

Příspěvek od Vindobon » 13 dub 2018, 19:15

Do mrazáku stačí přes noc, ale za 2-3 měsíce bych zmrazení zopakoval. Jednak rušníci v zimě a trochu i na jaře vydrží silnější mráz než v létě a jednak tam můžou být čerstvě nakladená vajíčka a ta by taky mohla být mrazuvzdornější než larvy nebo dospělci.

Kromě toho doporučuji krabici v mrazáku otevřít, vypustit z ní teplý vzduch a ten studený v ní zavřít. Takto se do krabice dostane vzduch z mrazáku s nízkým absolutním obsahem vlhkosti a po vyndání z mrazáku po ohřátí bude v krabici velmi nízká relativní vlhkost. Pochopitelně jen do okamžiku, kdy krabici (mimo mrazák v teple) zase otevřeme. (Výměna vzduchu není nutná, pokud se sbírka neskladuje v chladných vlhkých prostorách, kde by mohla hrozit plíseň; avšak ani při skladování v suchých prostorách nedoporučuji po vyndání z mrazáku krabici otevřít než se zase ohřeje - jinak se v ní vysráží vzdušná vlhkost a po zavření by obsah mohl začít plesnivět.)

Tohle se tady ale už řešilo, zkuste trochu hledat (jen nevím, zda to není v neveřejné části fóra a nebude zapotřebí se registrovat).
Petr . Z á b r a n s k ý . . . . . . www.zabra.at

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse pro návštěvníky /General discussion for visitors/“